Влада

​Міністр юстиції – про аліменти на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання

24 April 2019, 12:06

«Шановний Павле Дмитровичу! Маю до Вас питання. В мене – донька, якій зовсім скоро виповниться 18 років, вона навчається на першому курсі в університеті. Її батько справно платить аліменти, але запевняє, що коли їй виповниться 18, припинить платити. Чи може донька розраховувати на його підтримку упродовж навчання? Світлана Шевченко».

Консультацію Міністра юстиції Павла Петренка 24 квітня публікує сайт Головного територіального управління юстиції в Житомирській області.

Хто має право на утримання?

Українським законодавством передбачено, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання (незалежно від форми) і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Яким чином стягуються кошти на утримання?

Аліменти на утримання повнолітніх дочки або сина, які продовжують навчання, можуть виплачуватись у добровільному або судовому порядку. Існують два способи сплати аліментів у добровільно порядку:

Перший: батьки укладають між собою договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Другий: один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Однак така заява може бути ним відкликана.

Хто може звернутись до суду?

До суду можуть звернутися той із батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо дочка чи син, які продовжують навчання. Позовна заява про стягнення аліментів подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача. При зверненні до суду із позовом про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору.

Яким може бути розмір аліментів?

Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням:

  • стану здоров’я та матеріального становища дитини й платника аліментів;
  • наявності у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • інших обставин, що мають істотне значення.

Чи можна змінити розмір аліментів?

Згодом розмір аліментів може бути зменшено або збільшено за рішенням суду. Це залежить від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я позивача чи відповідача.

Коли припиняється право на утримання?

Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим поновлення навчання, за умови недосягнення 23-річного віку, дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. У центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Консультація міністра юстиції Павла Петренка про те, як стягнути аліменти з колишнього чоловіка, та про штрафи за їх несплату, тут.

Нагадаємо, в Житомирській області нараховується 900 жінок, які боргують своїм дітям аліменти.

Як повідомляв Житомир.info, у 2019 році збільшився мінімальний розмір аліментів, який не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до липня 2017 року було 30%). У березні 2019 одразу шестеро дітей, які проживають у Чуднівському районі, в березні 2019 року отримали довгоочікувані кошти від своїх татусів-боржників на загальну суму 236,5 тис. гривень.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: аліменти міністр  
Матеріали по темі