Через рішення військової прийомки Міноборони в Україні може бути зірвано виробництво бронетехніки, зокрема, на ДП «Житомирський бронетанковий завод» призупинено роботу цеху з виробництва корпусів БТР-4.
Про це 29 травня повідомляє прес-служба державного концерну «Укроборонпром».
«Це вимушене рішення прийнято керівництвом підприємства через відмову військової прийомки Міністерства оборони України допустити до експлуатації у військах БТР-4, корпуси яких виготовлені з бронесталі виробництва країн ЄС та НАТО. Ситуація пов’язана із проблемою у сфері стандартизації в ОПК. Її розв’язання вимагає скоординованих дій Верховної Ради України та низки державних органів. Укроборонпром неодноразово наголошував на критичності цього питання для усіх підприємств галузі, як державної, так і приватної форми власності. Наголошуємо, що внаслідок позиції військової прийомки Міноборони та через досі чинні архаїчні норми стандартизації призупинено спеціально створену виробничу лінію на житомирському заводі», - йдеться у повідомленні.
В «Укроборонпромі» зазначають, що ситуація виглядає абсурдною, адже бронесталі, з яких виробляються бойові машини у США, Німеччині, Франції, Великобританії, Нідерландах, Бельгії, Польщі та інших країнах світу, визнано непридатними для української бронетехніки.
Наголошується, що недопущення у виробництво європейських бронесталей спричинить критичні проблеми і на інших заводах бронетанкового кластеру Концерну, а також – у приватних компаніях.
«На підприємствах «Укроборонпрому», зокрема, на ДП «Завод ім. В.Малишева», ДП «ХКБМ ім. Морозова» та ДП «Київський бронетанковий завод» також створено лінії з виробництва бронетранспортерів. Це пов‘язано із запланованим розширенням серійного виробництва для українського війська. БТР-4 та БТР-3 мали замінити наявні зараз в ЗСУ бронетранспортери радянського виробництва. Серійне виробництво нових бойових машин залежить від поставок броньованої сталі і розраховане на її імпорт з країн ЄС. Адже єдине в Україні підприємство із зварювання корпусів з української бронесталі – приватне ТОВ «Лозовський ковальско-механічний завод» – не спроможне задовольнити потреби українського війська», - зазначається у повідомленні.
Фото з сайту Укроборонпрому
Концерн наголошує на необхідності якнайшвидшого вирішення проблеми стандартизації, зокрема щодо допуску у внутрішнє виробництво імпортних бронесталей.
Водночас, з огляду на звернення працівників ДП «ЖБТЗ», для вивчення дій керівництва підприємства щодо призупинки лінії буде здійснено позачергову перевірку фахівцями Концерну. На час роботи комісії, з метою забезпечення її об’єктивності, директора «ЖБТЗ» Ігоря Пшеничного тимчасово відсторонено від обов‘язків.
Нагадаємо, зараз управління Служби безпеки України в Житомирській
області здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні,
за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3
ст. 191 КК України, яке стосується розтрати коштів службовими особами
Житомирського бронетанкового заводу.
Як повідомляв Житомир.info, журналісти програми «Наші гроші» в лютому 2019 року оприлюднили корупційну схему 2016-2017 років за участю «Укроборонпрому», в якій, зокрема, фігурували закупівлі ДП «Житомирський бронетанковий завод»: неякісні запчастини і техніку з Росії контрабандою продавали державному концерну через фірми-прокладки, «відмиваючи» шалені суми, фіктивна компанія «Оптимумспецдеталь» за декілька років отримала від державних бронетанкових заводів близько 100 мільйонів гривень.