Політика

Верховна рада ухвалила закон Зеленського про виплату компенсації викривачам корупції

17 October 2019, 13:45

Прийнято закон про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції: Верховна рада 252 голосами прийняла законопроєкт №1010, поданий президентом Володимиром Зеленським, у другому читанні та в цілому.

Про це 17 жовтня повідомляє парламентський сайт.

«Законопроєкт доповіла заступник голови Комітету з питань антикорупційної політики Галина Янченко. Вона зазначила, що цей законопроєкт є критично важливим для влади, оскільки корупція стала надзвичайно великою проблемою для суспільства. За її словами, правоохоронні органи не в змозі подолати цю проблему самостійно. Тому законопроєкт пропонується запровадити додатковий фізичний захист, додаткові гарантії для викривачів для того, щоб вони могли також стати активними учасниками викриття найбільших корупційних схем в Україні. Янченко повідомила, що законопроєктом встановлено не лише винагороду для викривачів, а цілий ряд інших гарантій. Зокрема, йдеться про можливість надавати інформацію анонімно, про правову та психологічну підтримку, якщо вони такої допомоги потребують, про захист трудових прав викривачів, і навіть про надання охорони їм та їхнім близьким у випадку такої потреби. Одним із основних моментів цього законопроєкту є грошова винагорода, якою держава буде забезпечувати тих викривачів, які надали важливу інформацію для розкриття найбільших корупційних злочинів (йдеться про злочини від 10 мільйонів гривень)», - зазначається у повідомленні про засідання Верховної ради.

Законом визначено правовий статус викривачів корупції, їх права та гарантії захисту; забезпечено умови для розкриття інформації про корупцію.

Згідно із Законом, «викривач — фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання».

Законом встановлено, що «викривач не несе юридичної відповідальності за повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, поширення зазначеної у повідомленні інформації, незважаючи на можливе порушення таким повідомленням своїх службових, цивільних, трудових чи інших обов'язків або зобов'язань».

Законодавчим актом унормувано порядок розкриття викривачем корупції інформації; звільнено від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення; забезпечено державний захист викривачів корупції, зокрема, захист їх трудових прав.

Законом також встановлена виплата винагороди викривачу. Згідно із новою статтею 1301 Кримінального процесуального кодексу «за повідомлення про корупційний злочин, активне сприяння його розкриттю, якщо грошовий розмір предмета злочину або завдані державі збитки від такого злочину в п'ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину, викривачу виплачується винагорода у вигляді 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або від завданого державі збитку після ухвалення обвинувального вироку суду, але не більше трьох тисяч мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину».

Закон набирає чинності з 1 січня 2020 року.

З шести нардепів-мажоритарників від Житомирської області за цей законопроєкт проголосували п’ятеро представників фракції партії «Слуга народу», позафракційний Володимир Арешонков на засідання відсутній. Щодо голосування колишніх депутатів обласної ради, то Михайло Забродський відсутній, а Анжеліка Лабунська «утрималась». Щодо загальних результатів голосування, то крім фракції «Слуга народу» за законопроєкт також голосували депутати фракції «Голос» та двоє представників ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко та Іван Кириленко.

Фото з сайту Верховної ради

Як повідомляв Житомир.info, чотири з шести мажоритарників від Житомирської області підтримали ухвалений 16 жовтня 2019 року закон щодо припинення відшкодування народному депутату витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень, у разі пропуску без поважних причин пленарних засідань або засідань комітетів Верховної ради.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ВР закон корупція нардеп  
Матеріали по темі