Влада

Верховна рада ухвалила закон про врегулювання видобутку бурштину: що змінюється

20 December 2019, 13:40

Верховна рада 19 грудня 2019 року проголосувала за закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину, який був підготовлений Кабінетом міністрів Олексія Гончарука.

За законопроєкт у другому читанні та в цілому проголосували 279 нардепів, п’ять з шести мажоритарників від Житомирської області підтримали закон, Тетяна Грищенко на засідання була відсутня. Щодо голосування колишніх депутатів обласної ради, то Михайло Забродський та Анжеліка Лабунська утрималися, а їхні фракції «Європейська солідарність» та ВО «Батьківщина» не дали жодного голосу за законопроєкт Кабміну.

Вранці 20 грудня на Урядовому порталі оприлюднили інформацію про те, що відтепер видобуток бурштину поповнюватиме бюджет.

«Бурштин видобуватимуть в Україні законно. Бюджет-2020 отримає суттєві надходження від цього. Парламент підтримав урядовий законопроєкт з легалізації видобутку сонячного каменя. Законопроєктом врегульовуються земельні питання доступу до покладів бурштину, забезпечується сувора відповідальність за недотримання вимог рекультивації землі та обов’язок компенсації понесених втрат. Дозволи на видобуток продаватимуться виключно на аукціоні», - йдеться у повідомленні.

Що саме змінює новий закон проаналізувала «Економічна правда».

Закон встановлює кримінальну відповідальність за незаконний видобуток та вводить єдиний дозвіл на розвідку.

  1. Згідно із документом, запроваджується механізм резервування земельних ділянок для потреб надрокористування до початку проведення аукціону чи конкурсу. У чинному Кодексі про надра така стаття відсутня.
  2. Вводиться єдиний дозвіл на розвідку з правом видобутку бурштину на 5 років на ділянки до 10 га через електронні аукціони ProZorro. У чинному Кодексі про надра така норма відсутня.
  3. Початкова ціна продажу на аукціоні спецдозволу на видобуток бурштину становитиме 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34000 грн) за 1 га землі. Як було раніше: початкова ціна розраховувалась центральним органом виконавчої влади, виходячи з вартості запасів і ресурсів корисних копалин родовищ або ділянок надр відповідно до методики, встановленої Кабміном.

Також встановлюється кримінальна відповідальність за незаконний видобуток, збут, придбання, передачу, переписання, переробку корисних копалин, законність яких не підтверджується відповідними документами. Кримінальна відповідальність передбачена і за ухилення від рекультивації земель.

  1. Законопроєктом пропонується доповнити Кримінальний кодекс статтею 240, за якою незаконний видобуток, збут, придбання і перевезення бурштину каратиметься штрафом від 3 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тис. - 170 тис. грн). У чинному Кримінальному кодексі така норма відсутня.
  2. Також може застосовуватись обмеження волі на термін від 3 до 6 років або позбавлення волі на той самий термін із конфіскацією майна.
  3. Ті самі дії, вчинені повторно або у великих розмірах, або на територіях чи об'єктах природно-заповідного фонду, караються позбавленням волі на строк від 4 до 7 років із конфіскацією майна.
  4. Сприяння посадової особи з використанням службового становища - позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з конфіскацією майна.
  5. Водночас видобування корисних копалин з використанням обладнання, яке не пройшло відповідно до закону обов'язкову сертифікацію, тягне за собою штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів для громадян, і 200-300 - для посадових осіб.
  6. Якщо ж особа, яку протягом року оштрафували за таке ж порушення, вчинила його повторно, на неї накладуть штраф від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів (5100 - 10 200 грн).

Верховна Рада також прийняла за основу урядовий законопроєкт №2241 з поправками до Податкового кодексу про зниження ставки рентної плати на видобуток бурштину з 25% до 10%. Законопроєкт підтримали 266 народних депутатів.

Нагадаємо, відповідно до держбюджету на 2020 рік, Уряд розраховує на надходження 0,5 млрд грн від діяльності з видобутку бурштину.

Як повідомляв Житомир.info, 8 жовтня 2019 року у Верховній раді був зареєстрований підготовлений Кабінетом міністрів проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину». 12 листопада він був ухвалений в першому читанні. Всі шість нардепів-мажоритарників від Житомирської області голосували «за».

Дивіться також репортаж наших журналістів з Олевського району про наслідки незаконного видобутку бурштину.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ВР закон бурштин  
Матеріали по темі