Тиждень тому, 10 січня, в громадському транспорті Житомира підвищили вартість проїзду. Тепер за одну поїздку в залежності від форми оплати потрібно заплатити на 1 або 2 гривні більше. У перші кілька днів житомиряни, з якими спілкувались журналісти на зупинках, висловлювали своє невдоволення тим, що платити потрібно більше і зауважували, що, на їх думку, вартість проїзду не відповідає рівню надання послуги.
За тиждень в соціальних мережах назбиралось безліч відгуків, скарг та запитань, які ми пропонуємо розглянути детальніше.
Як оплатити проїзд в транспорті?
- Приватні та комунальні автобуси.
- готівкою - 7 грн;
- безготівково еКвитком - 6 грн;
- безготівково банківською картою - 6 грн;
- безготівково «Карткою житомирянина» - 6 грн.
- Комунальний електротранспорт.
- готівкою - 5 грн;
- безготівково еКвитком - 4 грн;
- безготівково банківською картою - 4 грн;
- безготівково «Карткою житомирянина» - 4 грн;
- безготівково смс - 4 грн (У кожному тролейбусі та трамваї (а також в комунальних автобусах) є листівка з інформацією про коди маршрутів. Абонентам передплаченого зв'язку достатньо відправити на короткий номер 877 код маршруту, яким він зараз рухається. У відповідь він отримає смс з підтвердженням про оплату та перевірочний код. Цей код використовується для того, щоб кондуктор зміг перевірити валідність цього квитка);
- безготівково QR кодом - 4 грн (для здійснення оплати через QR-код у мобільному додатку Privat24 потрібно: обрати пункт “Сканер QR-кодів”; відсканувати наклейку з кодом у транспорті; обрати карту та сплатити за проїзд; показати квиток кондуктору. Така можливість оплати також доступна в комунальних автобусах).
Хто може їздити безоплатно?
Відповідно до рішення Житомирської міської ради право на безоплатний проїзд мають:
- учасники АТО та члени сімей загиблих учасників АТО;
- учасники бойових дій та інваліди війни;
- особи з інвалідністю І та ІІ групи, та особи, які супроводжують людей з інвалідністю І групи;
- ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС;
- діти-сироти;
- діти з інвалідністю та особи, які їх супроводжують;
- діти з багатодітних сімей.
Хто має право на пільгову вартість проїзду?
Учні.
На період навчального року з 6:00 до 20:00 за наявності учнівського квитка учні мають платити 3 гривні готівкою в автобусах. При оплаті учнівським електронним квитком встановленого зразка вартість проїзду так само становитиме 3 грн.
В електротранспорті готівкою учням доведеться платити 5 грн, а учнівським електронним квитком - 3 грн.
На сайті міської ради 17 січня оприлюднили проєкт рішення міськвиконкому, яким планують зняти обмеження «на період навчального року з 6:00 до 20:00» та встановити вартість оплати готівкою в електротранспорті – 3 грн.
Пенсіонери за віком та люди з інвалідністю ІІІ групи.
Готівкою з 10 до 16 години у всіх маршрутках - 3 грн за наявності посвідчення. У інший час вони повинні заплатити повну вартість проїзду. Безготівково вони повинні заплатити 6 грн.
Також ця категорія громадян може платити 3 грн без обмежень у часі, якщо є картка житомирянина, котру поповнили заздалегідь.
Окрім цього право на пільгову вартість проїзду мають:
- ветерани військової служби;
- ветерани органів внутрішніх справ;
- ветерани Національної поліції;
- ветерани податкової міліції;
- ветерани державної пожежної охорони;
- ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України;
- ветерани служби цивільного захисту;
- ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
З якими проблемами можна зіштовхнутись при оплаті?
Не можна оплатити проїзд звичайною банківською картою із магнітною стрічкою. Для безготівкової оплати банківською картою в ній повинен бути NFC чіп.
Іноді проїзд в маршрутках не вдається оплатити за допомогою безконтактної карти. В муніципалітеті пов’язують ці проблеми зі зчитуванням деяких дешевих чіпів, мовляв, валідатори в першу чергу підтримують транспортні картки типового стандарту, а банківські мають різні чіпи, які важче зчитувати. В управлінні транспорту радять прикладати їх максимально близько до валідаторів на 3 секунди, або звертатись до банку із питанням про перевипуск безконтактної карти і мати із собою запас готівки необхідний для оплати щонайменше однієї поїздки - 7 грн в автобусах та 5 грн в електротранспорті.
Платити безготівково еКвитком в електротранспорті, в автобусах і в приватних маршрутках можна, якщо на ньому діє тарифний план «Гаманець». Якщо ж діє безліміт в електротранспорті на 30 або 90 днів, то заплатити за проїзд в автобусах власник такої карти не зможе.
Виникають запитання в житомирян і до «відривних» квитків, які видають водії в автобусах. Валідатори можуть друкувати квитки незалежно від форми оплати, втім, видача «відривних» квитків не заборонена.
Можливість пересадки на інші маршрутки протягом 30 хвилин передбачена тільки в нічний час (з 22:00 години).
Пасажир громадського транспорту може зіштовхнутись із хамством з боку водіїв, кондукторів або контролерів. У такому випадку найкраще рішення – озброїтись інформацією, аргументовано доводити свою правоту і, звісно, берегти свою нервову систему.
Нагадаємо, з 10 січня 2020 року в громадському транспорті Житомира почали діяти нові тарифи, і тепер за кожну поїздку пасажири повинні платити більше, але на вартості проїзду можна заощадити при оплаті транспортною картою або ж банківською картою із функцією PayPass. З першими відгуками житомирян на зупинках та в соцмережах про подорожчання проїзду можна ознайомитися у відеосюжеті. У перший день дії нових тарифів у пасажирів було багато питань, відповіді на деякі з них 10 січня опублікували на сайті Житомирської міської ради.
Як повідомляв Житомир.info, рішення про підвищення тарифів на проїзд виконавчий комітет Житомирської міської ради ухвалив 5 грудня 2019 на черговому засіданні. 12 грудня на сайті міської ради оприлюднили рішення міськвиконкому з новими тарифами та двоетапним підвищенням вартості – з 10 січня та з 1 червня 2020 року.