11 квітня заступник Житомирського міського голови Олександр Шевчук поспілкувався з Житомир.info. В інтерв’ю говоримо про дороги, які планують відремонтувати цьогоріч, ситуацію з громадським транспортом та закупівлю нових тролейбусів.
Традиційно весною у місті проводять огляд автомобільних доріг, щоб оцінити стан та сформувати перелік, де будуть проводити ремонт. Які вулиці у Житомирі можна вважати найбільш проблемними?
Якщо говорити про плани на майбутнє, то є багато вулиць, де буде проведений аварійний ремонт без фрезерування. Зазвичай ми робимо це в весняний період, оскільки після зими є вибоїни окремі. Якщо підходити комплексно до поточних ремонтів, бо капітальні зараз не проводяться, то це точно буде вул. Київська. Поясню чому, тому що один з затверджених безбар’єрних маршрутів – це вулиці Київська, Вітрука, Велика Бердичівська, Театральна, де у нас розташовані основні адмінбудівлі, лікарні. Там жахлива ситуація з тротуарами від Небесної Сотні до Хлібної. Також ремонт буде на вул. Князів Острозьких, де водоканал проводив роботи.
Також окремо приділимо увагу тротуарам, які у нас були заплановані ще на 2021-2023 ріки, тому війна внесла свої корективи, це вул. Покровська, від Сціборського до проспекту Незалежності, вул. Шевченка до обласної лікарні.
Заміна асфальтобетонного покриття, це те, що має назву поточний ремонт. Це буде вулиця Київська?
Плануємо вулиці Бориса Тена, Київська, Князів Острозьких, Старовільська, Володимирівська – це такі основні.
Ямковий ремонт, скільки вулиць і які?
Я можу назвати їх дуже багато, скажу відверто, бо більшість з наших вулиць потребують капітального ремонту, а не тільки поточного, бо експлуатація вулиці в середньому – це 10 років, а є вулиця, де від моменту облаштування пройшло більш як 20 років, а деякі по 30-40 років. Тому це вулиці Домбровського, Шевченка, частина Довженка після Великої Бердичівської, Старовільська, по мікрорайону Крошня. Їх дуже багато.
Скільки буде вулиць відремонтовано під час ямкового ремонту?
Зазвичай комунальне підприємство робить орієнтовно 70-80 об'єктів. Думаю, що по весняному по аварійному – це більше ніж 30.
Якщо порівняти з 2024 роком, це буде більше чи менше?
Менше. Я розумію, що до ідеального стану доріг нам ще далеко, але ми почали планомірно працювати 2021 рік, 2022 рік і навіть під час війни ми працювали силами комунального підприємства у 2023 році. На сьогодні ми бачимо нерівності, що профіль дороги згідно з нормами точно не може підлягати постійній експлуатації, але сказати, що велика кількість ям, то я б сказав – ні.
Ви згадали про тротуари, це дуже важливо для пішоходів?
Це буде вул. Київська, вул. Покровська, вул. Шевченко, вул. Довженко, частина вул. Вітрука, частина вул. Гоголівської. Потреба набагато більша, ніж коштів, які передбачені.
Це буде асфальтобетонне покриття чи плитка?
Ні, це лише асфальтобетонне покриття, поточний ремонт не передбачає заміну покриття.
Якщо говорити про вартість, скільки плануєте витратити коштів на ремонти доріг цього року?
Цього року згідно з фінансовим планом підприємства передбачено 50 млн грн на весь рік. Також розглядається додати на послуги сторонніх – це на вул. Бориса Тена та на вул. Князів Острозьких. У 2024 році витратили 42 млн грн.
Тобто все-таки матеріали здорожчали, чи буде більший обсяг робіт?
Сказати, що якась позиція, яка впливає на собівартість послуги, здорожчала більше ніж на 20% – ні. Але всі матеріали, які використовуються – це природний газ, електроенергія, яка здорожчала, бітум, сипучі матеріали, так вони мають зростання, на місці точно не залишилось. Але вартість квадратного метра за попередніми розрахунками, я думаю, буде не більше ніж 10%.
Перейдемо до транспортних питань. У березні водії комунальних автобусів були незадоволені своєю заробітною платою. Навіть погрожували не вийти на маршрути. Яка наразі ситуація, чи вдалося врегулювати це?
Остання наша зустріч була у вівторок з ініціативною групою. Ми розглядаємо поступове збільшення заробітної плати шляхом прийняття колективного договору на підприємстві. Але міський бюджет точно сьогодні не витримає, якщо підняти всьому підприємству. Тому ми винесли це питання на наглядову раду, тобто представники депутатського корпусу теж будуть розглядати це питання. Одна з пропозицій управління транспорту – зробити поетапно, і в цьому році все-таки зробити у вигляді премії або внесення змін до колективного договору і збільшити заробітну плату на 6,5% для водіїв та слюсарів.
А яка у них заробітна плата?
Середня заробітна плата по підприємству у водіїв автобуса – 20 тис. грн. Залежно від кількості годин, чим більше їздив, тим більша заробітна плата, але є норми, які передбачають, що вони не можуть перепрацьовувати. На сьогодні, якби вони працювали згідно з нормами й ми були повністю укомплектовані штатом, то заробітна плата була б до 15 тис. грн. Наразі до 20 тис. грн – це лише через перепрацювання.
Скільки працює водіїв автобусів та тролейбусів?
В автобусному парку працює близько 60 водіїв, щодня хтось відмовляється, звільняється. Водіїв тролейбусів до 150 людей.
Можливо ви вивчали досвід інших комунальних підприємств, яка там заробітна плата в інших містах?
Ми робили зріз. Сказати, що у нас набагато менше – ні, але трошечки відрізняється. Ми не можемо порівнювати себе зі Львовом, Вінницею, але ми маємо розуміти, що поруч Київ, де більше заробітна плата, і водії мають альтернативу, тим паче зараз водіїв не вистачає у всіх галузях. Тому для того, щоб зберегти колектив, на мою думку, ми зобов'язані підтримувати.
Для розуміння, скільки автобусів стоїть та не використовується, тому що не вистачає водіїв?
На сьогодні не використовуються лише автобуси, які потребують ремонту. Вісім автобусів класу «гармошка», які ми отримали з Талліна, ми навіть по великих вулицях проїхалися і є труднощі, плюс витрата пального у них більше ніж 66 літрів, а у звичайному до 42-46 літри. Не логічно на сьогодні, не бачу того пасажиропотоку, щоб їх використовувати.
Скільки не вистачає водіїв?
Рівно половина, у нас має бути більше ніж сто працівників, а зараз 60.
Чи буде Житомир купувати в кредит тролейбуси, коли буде оголошено конкурс на визначення перевізників та які там будуть умови висунуті, чи вдалося врегулювати питання з електросамокатами – дивіться у повній версію інтерв'ю у відеоформаті.