Економіка

Нацбанк розказав, які банкноти найчастіше підробляли в минулому році

28 січня 2020, 12:51

Рівень підроблення банкнот національної валюти за результатами 2019 року залишається стабільно низьким.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.

«Як свідчить моніторинг стану вилучення з обігу банкнот національної валюти в Україні, за підсумками 2019 року на 1 млн шт. справжніх банкнот гривні припадало близько 2,9 шт. підроблених банкнот (у 2018 році – 2,5 шт., 2017 – 3,6 шт.). Для порівняння, у країнах Євросоюзу, за даними офіційного сайту Європейського центрального банку, у 2018 році цей показник становив приблизно 27 шт. підроблених банкнот євро (у 2017 році – 33 шт.)», - йдеться у повідомленні.

Загалом система захисту національної валюти перебуває на високому рівні і цілком відповідає системам захисту провідних валют світу. Більш того, банкноти нового покоління гривні (номіналами 20, 50, 100, 500 та 1 000 гривень, які Національний банк ввів у обіг у 2015 – 2019 роках) мають посилену систему захисту, що включає як елементи захисту паперу, так й інноваційні поліграфічні елементи захисту.

«Як наслідок, найчастіше у 2019 році підробляли банкноти саме старого зразка – номіналом 500 гривень зразка 2006 року та 100 гривень зразка 2005 року. Їх кількість становила близько 65% та 15% від загальної кількості вилучених з обігу підробок відповідно», - інформує НБУ.

Водночас за підсумками 2019 року спостерігається зменшення кількості підроблених банкнот номіналами: 200 гривень – на 17%; 100 гривень – на 29%; 50 гривень та 20 гривень – на 31%.

Наголошується, що здебільшого вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти друкувалися з використанням принтерів і були розраховані на неуважність громадян та касових працівників закладів торгівлі.

«Виявлені підроблені банкноти найчастіше збувалися через каси закладів торгівлі, швидкого харчування, автозаправних станцій тощо. При цьому підробки гарантовано визначалися під час приймання та оброблення готівки у банківській системі, в тому числі терміналами самообслуговування», - зазначається у повідомлені.

Серед вилучених з обігу у 2019 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали: долари США (75% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти); євро (23%); російські рублі та англійські фунти стерлінгів (2%).

Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів: 100 доларів США (96% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США); 50 та 500 євро (56% та 21% від загальної кількості вилучених підроблених євро).

«Нагадаємо, що у разі сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні громадяни можуть звертатися до банків, які передають ці банкноти для проведення досліджень Національному банку України. За результатами таких досліджень, що здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про їх вилучення Національний банк повідомляє Національну поліцію України, підробки в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам поліції для проведення розслідувань», - йдеться у повідомленні Нацбанку.

Як повідомляв Житомир.info, Національний банк України 20 грудня 2019 року ввів у обіг оновлені банкноти номіналом 50 гривень, а також монети номіналом 5 гривень, які поступово замінять відповідні паперові банкноти.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: НБУ банкнота гривня  
Матеріали по темі