Регіональний представник Уповноваженого Верховної ради з прав людини перевірив дотримання прав людини і громадянина на звернення та доступ до публічної інформації Житомирською обласною державною адміністрацією.
Результати моніторингу оприлюднили 30 березня на офіційному сайті Омбудсмана.
«Регіональний представник Уповноваженого з прав людини в Житомирській області Петро Грибан здійснив моніторинг дотримання прав людини і громадянина на звернення та доступ до публічної інформації Житомирською обласною державною адміністрацією у тому числі у формі відкритих даних. Зазначений моніторинг було проведено в рамках реалізації Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого на 2021 рік», - йдеться у повідомленні.
Моніторингом дотримання права на звернення встановлено, що протягом 2020 року до Житомирської облдержадміністрації надійшло 12117 звернень громадян, у тому числі 11727 письмових звернень, 168 електронних та 222 поданих під час особистих прийомів. З урахуванням 196 колективних звернень до обласної державної адміністрації звернулося 22607 осіб, якими порушено 12256 питань.
Найчастіше по допомогу до обласної державної адміністрації звертаються найменш соціально захищені категорії громадян, люди похилого віку, громадяни, які значною мірою втратили здоров’я і працездатність.
За результатами розгляду 3640 (30%) питань задоволено, на 7941 (65,5%) питань надано роз’яснення, 521 (4 %) питання перебуває на контролі в обласній державній адміністрації. У порівнянні з аналогічним періодом попереднього року кількість звернень громадян зменшилася на 3453 звернення (у 2019 році – 15570).
«Порушень вимог законодавства в організації роботи зі зверненнями громадян не встановлено», - повідомили щодо результату моніторингу.
Під час перевірки також було здійснено моніторинг офіційного веб-сайту https://oda.zht.gov.ua/, а також перевірку повноти оприлюднення розпорядником наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних https://data.gov.ua/ відповідно до постанови КМУ від 21.10.2015 № 835, та Єдиному веб-порталі використання публічних коштів https://spending.gov.ua згідно з вимогами Закону України «Про відкритість використання публічних коштів».
«Моніторингом встановлено, що Житомирською облдержадміністрацією в основному забезпечено оприлюднення інформації, обов’язкове оприлюднення якої передбачено згаданими законодавчими актами. В цілому виконуються вимоги Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» в частині оприлюднення передбаченої ним інформації на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів https://spending.gov.ua. Водночас виявлено порушення вимог статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині неоприлюднення інформації про фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо) та правила внутрішнього трудового розпорядку», - повідомили на сайті Омбудсмана.
В персональному електронному кабінеті Житомирської облдержадміністрації https://cutt.ly/Ix7pU7y неоприлюднено окремі набори даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних згідно зі статтею 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у форматі відкритих даних», а саме:
- реєстр наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації;
- довідник підприємств, установ та організацій розпорядника інформації та організацій, що належать до сфери управління Житомирської ОДА, у т.ч. їх ідентифікаційних кодів, сайтів, адрес електронної пошти, телефонів та адрес;
- нормативи, що затверджуються та підлягають оприлюдненню відповідно до закону розпорядником інформації;
- адміністративні дані в значенні Закону України «Про державну статистику», що збираються (обробляються) та підлягають оприлюдненню відповідно до вимог закону розпорядником інформації;
- інформація про отримане майно (обладнання, програмне забезпечення) у рамках міжнародної технічної допомоги);
- перелік дозволів на викиди занечищувальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єктів 2 та 3 груп із зазначенням номера та строку дії;
- схеми планування території області;
- інформація про розподілення та використання медичних імунобіологічних препаратів.
«Зазначене вище створює передумови щодо порушення конституційних прав громадян на доступ до інформації, яке передбачене і гарантоване статтею 34 Конституції України, а саме, право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір, насамперед в умовах дії карантинних обмежень», - повідомили на сайті Уповноваженого з прав людини.
Звіт за результатами моніторингу та відповідні рекомендації мають направити до Житомирської облдержадміністрації для розгляду та вжиття заходів реагування.
Про право на доступ до публічної інформації: з якими викликами стикаються журналісти Житомирської області, читайте у блозі регіональної представниці Інституту масової інформації у Житомирській області Оксани Трокоз на Житомир.info.
Як повідомляв Житомир.info, закон «Про доступ до публічної інформації» набрав чинності 9 травня 2011 року.