Економіка

АМКУ почав розгляд справи проти ПриватБанку та Ощадбанку за завищену комісію під час безготівкових розрахунків

16 April 2021, 14:50

Антимонопольний комітет України 15 квітня 2021 року розпочав справи проти АТ КБ «ПРИВАТБАНК» та АТ «Ощадбанк» за ознаками зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг еквайрингу.

Про це 16 квітня повідомила пресслужба АМКУ.

«АМКУ вже певний час проводить детальне дослідження ринку еквайрингових послуг, в тому числі – в частині встановлення розміру однієї зі складових цих послуг – ставки інтерчендж. В ході цього дослідження Комітетом виявлено, зокрема, невідповідність дій певних учасників ринку законодавству про захист економічної конкуренції шляхом встановлення завищеної комісії за послуги еквайрингу», - йдеться у повідомленні.

Здійснювати безготівкові розрахунки за товари споживачам дозволяє послуга еквайрингу. При оплаті покупцем вартості товару з використанням електронних платіжних засобів, торговець надає йому таку можливість шляхом здійснення оплати через платіжні термінали, підключені до платіжної системи. З цією метою торговці співпрацюють з банками, які є учасниками платіжної системи та набули статусу еквайра. Умовами договору між банком-еквайром і торговцем передбачено сплату останнім послуги еквайрингу.

У свою чергу, банки-еквайри оплачують банкам-емітентам (випускають платіжні картки) міжбанківську комісію – інтерчендж, розмір якої встановлюється міжнародними платіжними системами (для всіх банків однаковий, але різний для типу картки, виду діяльності торговця тощо). Всю суму такої комісії отримує банк-емітент.

Якщо банк-емітент та банк-еквайр – один і той самий банк, при розрахунках не проходить міжбанківська операція, а тому не виникає підстав включати до тарифу з еквайрингу комісійну винагороду інтерчендж.

«Протягом 2018-2020 років послуги еквайрингу надавали близько 30 банків, тобто вітчизняний ринок є потенційно конкурентним. Однак, саме АТ КБ «ПРИВАТБАНК» та АТ «ОЩАДБАНК» мають можливість надавати послуги еквайрингу з територіальним покриттям по Україні у повному обсязі. Відтак, найбільші торговці зазвичай обирають послуги одного чи одразу двох цих банків. Таке становище АТ «Ощадбанк»та АТ КБ «ПРИВАТБАНК» має структурні ознаки монопольного (домінуючого) на ринку послуг еквайрингу. Остаточне визначення Комітетом становища відповідачів у справах (зокрема, це - одноосібна чи колективна монополія) буде визначено у ході відповідного розслідування», - зазначає АМКУ.

Наразі уже відомо, що АТ «Ощадбанк» та АТ КБ «ПРИВАТБАНК» встановлювали завищені комісії за операціями, які не несуть витрати на інтерчендж. Тобто, за відсутності необхідності сплачувати інтерчендж, банк-еквайр не змінював розмір комісії за еквайринг. Відповідно, торговець сплачував однаковий розмір комісії, незалежно від наповнення послуги.

«Вказане мало наслідком встановлення завищених тарифів за послуги, які здійснюються в межах однієї банківської установи. Такі дії суб’єктів, які мають структурні ознаки монопольного (домінуючого) становища були розцінені Комітетом як можливе порушення конкурентного законодавства. Остаточні висновки – попереду», - зазначається у повідомленні.

Водночас, у зв’язку з розглядом Верховною радою пропозицій щодо законопроектів, якими передбачається застосування адміністративних обмежень розміру комісії для торговців за еквайринг та розміру міжбанківських комісій (інтерчейндж), найбільші банки України, що працюють у сфері еквайрингу, а саме Ощадбанк, ПриватБанк та Райффайзен Банк Аваль 2 квітня оприлюднили спільну заяву зі зверненням до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, банківських та фінансових установ, представників роздрібної торгівлі з такою позицією щодо врегулювання питання розміру комісії.

Як повідомляв Житомир.info, в березні 2021 року Антимонопольний комітет проаналізував ситуацію з підвищенням роздрібних цін на пальне і рекомендував найбільшим мережам АЗС знизити ціни.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: АМКУ банк  
Матеріали по темі