Місто

​Фірма «Урарту» показала ділянки, на яких у 2019 році проводила аварійний ремонт, і за які не отримала розрахунок

30 May 2021, 20:00

Фірма «Урарту» кілька років ремонтує дороги у Житомирській області, має великий досвід та вигравала десятки тендерів на території України.

У 2019 році фірма «Урарту» та ПП «Євробуд-9» як субпідрядники проводили аварійний ремонт у декількох районах Житомирської області. Тоді у Радомишльському районі відремонтували ділянки дороги Кочерів-Брусилів-Вільшка загальною протяжністю 5,6 км на суму 7,8 млн. У Житомирському районі - ділянки дороги Рудня-Пошта-Болярка через села Заможне та Василівка протяжністю 16,3 км на суму 9,4 млн. У Коростишівському районі - ділянки дороги Коростишів-Кошарища протяжністю 12,2 км на суму 4,4 млн. Також ремонтні роботи проводились в Чуднівському та Любарському районах.


За словами директора фірми Романа Крисюка, ці роботи досі не були оплачені, тому звернулися до суду.

«Немає такого, що на папері дороги виконані, а по факту їх немає. Тобто всі роботи, які виконувались, вони є та їх можна перевірити. Департамент посилається на те., що вони виконані неякісно, не відповідають дійсності, є інформація через ЗМІ, що вони взагалі не виконувались - це так само не відповідає дійсності. На сьогодні рішення першої інстанції суду, в якій ТОВ «Житомирський автодор» виграв цю справу і департамент має компенсувати цю суму коштів за виконані роботи. На сьогодні борг департаменту перед підприємством становить понад 40 млн гривень», - розповідає директор ВКФ «Урарту» Роман Крисюк.

Також директор фірми розповідає: без присутності підрядника на одній з ділянок проводили дослідження асфальтобетонного покриття.

«Вони думали встановити, що немає тієї товщини, яка заявлена в відповідній документації при здачі виконаних робіт. Тобто там, де підрядник зазначав, що там є 5 см або 6 см, скоріш за все, департамент вважав, що там не буде тих 5-6 см і зможуть сказати, що неякісно. Однак вони застосувати інші норми, які застосовуються тільки до реконструкцій та капітального ремонту. Вони взяли форму щодо ущільнення асфальтобетону і застосували цю норму ніби-то ямка була не ущільнена як потрібно», - стверджує директор ВКФ «Урарту» Роман Крисюк.

Сьогодні у фірми достатньо матеріалів, техніки та працівників, щоб виконати робіт на 100 млн грн, - зауважує Роман Крисюк.

«У нас жодного договору на виконання великих контрактів немає, тому що департамент блокує це і ми намагаємось взяти участь в інших областях. Конкуренція значно зросла, але на сьогодні без вкладання жодної копійки на фрикційні матеріали, бітум, на компоненти, які потрібні для виконання робіт, ми можемо спокійно з того що є у нас на складах виконати робіт більш ніж на 100 млн грн», - говорить директор ВКФ «Урарту» Роман Крисюк.

Суд першої інстанції став на сторону підрядників, втім департамент Житомирської ОДА звернувся в апеляцію і сьогодні справу продовжують розглядати.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: «Урарту» дороги ремонт  
Матеріали по темі