Земельна реформа в Україні перейшла в завершальну стадію 1 липня 2021 починає працювати ринок сільськогосподарських угідь. Верховна Рада прийняла Закон про продаж с / г землі, а також прав оренди на неї через електронні аукціони. За прийняття такого законодавчого акту виступили українські аграрії і закликали депутатів проголосувати за майбутнє сільськогосподарського сектора. Народні обранці більшістю голосів в 272, при достатніх 226, проголосували За. В ході роботи над першою редакцією було внесено 776 поправок різного характеру, змінивши остаточний варіант в кращу сторону.
Прийнятий Закон досконально поміняє процес проведення аукціонів. Колишня форма передбачала обов'язкову присутність учасників торгів і підняття ставки голосуванням спеціальними табличками. Електронний варіант значно спрощує, в той же час покращує процедуру, є більш ефективним. Як показує практика аукціонних торгів об'єктами малої приватизації, стартова ціна лотів зростає швидше. Відповідно, до торгів в режимі онлайн можна залучити більшу кількість учасників, а заміна людського фактора автоматичними діями електронної системи гарантують 100% максимальну об'єктивність і прозорість процесу. Торги проводяться в режимі реального часу. Після їх закінчення з переможцем укладається договір купівлі-продажу або оренди ділянки.
Новий Закон передбачає зростання гарантійного внеску, ставка якого становитиме 30% від стартової вартості ділянки, продаваної землі, при отриманні оренди 30% стартового розміру річної плати за користування ділянкою.
Завершальна стадія земельної реформи буде проходити в два етапи. На першому, який триватиме два з половинною року з 1 липня 2021 р по 31 грудня 2023 р, планується дати можливість обороту с / г землі між фізичними особами - громадянами України. Ліміт площі продаваних ділянок становить 100 га. Про продаж сільгоспугідь іноземному капіталу не йдеться. Питання про відкриття ринку з іноземними фіз. особами буде вирішуватися в ході всеукраїнського референдуму.
На другому етапі, що стартує 1 січня 2024 року до угод із земельними наділами будуть залучені юридичні особи. Ліміт площі зросте до 10 000 га. Але основним моментом залишається умова, компанії учасники аукціонів повинні не мати часткою іноземного капіталу та партнерів-іноземців, бенефіціарами повинні бути громадяни України. Дозвіл на угоди із зарубіжними компаніями може дати тільки референдум.
Ціна на землю прогнозується фахівцями в розмірі $ 1000 - 1500 за гектар. Закон передбачає, що вартість ділянки (паю) до 01.01.2030 року не повинен бути нижче його нормативної величини. Заборонено продаж земельних ділянок, розташованих на тимчасово окупованих територіях України. Її можна тільки отримати в спадок.
Джерело матеріалу: архітектор DOM4M