Наразі у Житомирі доступним для мобільних груп населення можна вважати лише частину комунального транспорту – це нові білоруські тролейбуси та автобуси.
Проте навіть наявність пандусу не гарантує, що людина з інвалідністю або мама з дитиною у візочку без перешкод зможуть скористатися цим транспортом.
Олена Гундич, голова громадської організації «Шалені черепахи без меж» запевняє: майже щодня чекає на зупинці кілька годин на тролейбус або автобус, де водій погодиться опустити пандус, щоб вона могла заїхати в транспорт.
«Щодня, по три-чотири рази користуюся транспортом, я можу стояти дві години й чекати поки мене візьмуть. До мене зверталися нецензурною лексикою. Говорять: я тільки сідаю за руль, це мій обов'язок, я вам не вантажник. Він повинен вийти, відкинути пандус і потім закрити. Хоча, коли я бачу, що там жінка водій, завжди прошу допомогти чоловіків. Це стосується усіх, навіть матусі з візочками, їм також візочок підняти треба, добре, що є чоловіки, які допоможуть. Але чому вони повинні розраховувати на когось, для чогось же були придбані ці тролейбуси»,- розповідає Олена Гундич.
Те, що водії відмовляються опустити пандус, розповідає й житомирянин Олександр Дзюба. Чоловік говорить, мовчати не стали та звернулися до керівництва трамвайно-тролейбусного управління, сподіваються, що ситуація зміниться.
«Вони розбираються, шукають винних, хочуть зробити все найкраще, щоб вивести негатив з ТТУ, щоб все було доступно. Як воно буде насправді, будемо бачити», - каже представник ГО «Шалені черепахи без меж» Олександр Дзюба.
Журналісти спробували разом з Оленою скористатися громадським транспортом. Дочекавшись тролейбуса, жінка під’їхала до водія, бо натиснути кнопку не може. Водій спочатку відмовився, але після підказки кондуктора, що йде зйомка, пандус для Олени опустили.
В трамвайно-тролейбусному управлінні переконують: на такі випадки очі не закривають, радять повідомляти на гарячу лінію.
«У цій ситуації ми досить жорстко підходимо, тому що виходить так, що ми придбали тролейбуси, які мають таку можливість, а водій їх не відкриває. Я розумію їх ситуацію, тому що йому потрібно відкрити й допомогли людині заїхати, він втрачає на це час, розумієте, він виходить з графіку через це. Але ми купували їх для того, щоб забезпечити можливість людям. Тому тут ми жорстко діємо. На гарячу лінію, до мене нехай телефонують, секретарю нехай телефонують, кому завгодно. Нехай надсилають повідомлення, але треба вказати номер тролейбусу, маршрут та о котрій годині це сталося, щоб ми могли розібратися. Вже були такі випадки й ми розбиралися, премії позбавляли людей», - сказав директор КП «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління» Андрій Нечуйвітер.
Також розповідають, як має діяти водій, якщо пасажиру потрібно скористатися пандусом.
«Є кнопка, людина під'їжджає на візку і натискає її, водій має вийти, відкрити пандус, допомогти заїхати, тоді сідає на своє місце, зачиняє двері і їде», - зазначив Андрій Нечуйвітер.
Нагадаємо, в червні 2021 року у Житомирській ОДА створили моніторингову комісію для перевірки доступності медзакладів для людей з інвалідністю
Як повідомляв Житомир.info, в вересні 2020 року у Житомирі працювали волонтери, які в рамках всеукраїнського проєкту Рейтинг доступності міст України «Тостер» перевіряли центральну частину міста на безбар'єрність.