З 2018 року в Україні запроваджено електронне страхування за розпорядженням Нацкомфінпослуг №3631 від 31.08.2017 «Про затвердження змін до Положення про особливості укладання договорів ОСЦПВ». Тобто з цього часу водії можуть самостійно оформити автоцивілку без звернення до офісу страхової компанії. При цьому Законодавство не обмежує українців у виборі виду поліса. Ті, хто звик до традиційного бланка, можуть спокійно ним користуватися. Однак масштабна диджиталізація поступово витісняє паперові носії та робить життя за кермом більш комфортним.
Для довідки
ОСЦПВ, а в народі автоцивілка - це обов'язкова страховка для автовласника, яка покриває його відповідальність у разі ДТП. Якщо водій стає винуватцем аварії, то СК компенсує збитки потерпілим замість нього. Але сам винуватець ремонтує свою машину з власної кишені. Виплати за ОСЦПВ лімітовані:
- 130 000 грн закладено на майно;
- 260 000 грн відведено на лікування.
Розширити суми до 1000000 грн вийде за допомогою додаткової страховки ДЦВ, яку також можна купити в електронному форматі.
Перевірка електронного поліса
Електронний поліс має таку ж юридичну силу, як і паперовий бланк, а значить при перевірці поліцією проблем не виникне. Кабінет Міністрів ще у 2019 році вніс правки в ПДР (пункт 2.1) і зафіксував можливість підтверджувати ОСЦПВ з екрана мобільного девайса. Автовласник може оформити страховку в додатку і зберігати її там до потреби. Також онлайн ОСЦПВ підтягується автоматично в сервіс "Дія". Ще один спосіб дізнатися актуальність поліса - зробити запит до загальнодоступної бази Моторно-транспортного бюро України за номером ТЗ або номеру самої страховки. Сайт працює в реальному часі та тут же покаже чинні відомості.
Оштрафувати водія поліція в такому випадку можна тільки за відсутність ОСЦПВ або прострочений термін його дії. Штраф становить від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це від 450 грн до 850 грн, залежно від ситуації.
Електронний ОСЦПВ: про переваги й "підводні камені"
Частка електронних договорів від загальної кількості оформлених щорічно зростає. На період 2021 року вона становить 47% за даними МТСБУ. На популярність впливають значні переваги, якими володіє Е-страховка. Виділимо п'ять головних:
- Зручність оформлення. Купити страховку можна не виходячи з дому у декілька кліків. Людина не витрачає час і ресурси на те, щоб дістатися до відділення СК. При цьому поліс відправляється після оплати на email у форматі PDF і не потребує друку.
- Безпека угоди. Електронний договір в апріорі не можна підробити. Він відразу ж фіксується в базі МТСБУ і в базі страховика, що зводить шанси зустріти шахраїв до нуля. Важливо тільки користуватися офіційними сайтами СК або перевіреними агрегаторами.
- Простота використання. Ви ніколи не забудете страховку вдома і не втратите її. Поліс доступний в електронній пошті.
- Вигідна ціна. Страховка на 10% дешевша за паперовий бланк. Знижка стала реальною через відсутність роботи страхового агента. Його комісія закладена в ціну бланка.
- Широкий огляд ринку. Водій не прив'язаний до однієї СК. Він може вибирати кращий продукт у співвідношенні ціна-якість. Користуючись агрегаторами при підборі, вийде побачити повний опис програми. Ніхто не маскує недоліки та не виділяє плюси страховки.
Якщо говорити про "підводні камені", то вони відсутні. Адже онлайн поліс - на 100% офіційна послуга, яка тільки полегшує процес страхування.