Що таке фуражне зерно? Про походження цього терміну знають не тільки філологи, а й володарі худоби, оскільки зернові культури призначені саме для її вигодовування. Розглянути, що таке фуражне зерно та в чому його особливості допоможуть спеціалісти компанії Оліс https://www.olis.com.ua/ukr.
Особливість фуражу та його призначення
Термін «фуражне» походить від французького слова «fourrage», що у перекладі означає «корм». Тому фуражне зерно – це культури, призначені для вигодовування худоби. Вони включають кукурудзу, овес, пшеницю, жито, ячмінь, просо, сорго та інші. Також до фуражу відносять горох, кормові боби, сою, безалкалоїдний люпин. Цей корм не вирощують спеціально – зазвичай використовують зерно, яке не пройшло контроль якості для споживання у їжу. Фуражним називають й інший вид їжі, наприклад, сіно. Може використовуватись як свіжий, так і сухий варіант.
Слід зазначити, що фуражне – не означає погане. Корм відповідає всім вимогам щодо вологості, бур'янів, пророщеності, зараженості тощо. Однак у ньому присутня велика кількість пошкоджених зернят, надлишок крохмалю, невелика кількість жирів та багато вуглеводів.
Фуражний корм використовується для вигодовування таких тварин:
- свиней;
- корів;
- овець;
- гусей;
- кроликів;
- курей.
Фураж незамінний у сільському господарстві, тому користується великим попитом.
Вимоги ГОСТів
До фуражного зерна пред'являються високі вимоги. Основні – це відсутність небезпечних інфекцій і сторонніх запахів, цілісність зерняток. При цьому сорт та тип можуть бути будь-якими.
Вимоги ГОСТу достатньо суворі. До них відноситься:
- здоровий вид зерен і характерне для них забарвлення;
- відсутність плям, слідів плісняви та гниття;
- відсоток сміття не перевищує 5;
- відсоток мінеральних домішок – не більше 1;
- відсоток зернових домішок – не більше 15;
- відсоток уражених головним грибком екземплярів – не більше 10;
- відсоток примірників, у яких видно сліди зараження фузаріозом, – трохи більше 1;
- щонайменше 87 % сухого зерна на кілограм продукту.
Не допускається вживання корму з неприємним затхлим запахом. Також пред'являються додаткові вимоги до концентрації обмінної енергії.
Класифікація
Фуражне зерно ділиться на три категорії, залежно від яких встановлюється ціна товару:
- Найкращою вважається продукція першого класу — у ній достатня кількість протеїнів та вітамінів. Вона характеризується високою енергетичною цінністю та містить мінімальну кількість бур'янів та зернових домішок.
- Сировина другого класу вважається середньою за якістю та поживністю.
- Найдешевше зерно — третього сорту, його рідко використовують у чистому вигляді.
Крім цього, класифікація фуражу проводиться за термінами вегетації та структурою ендосперму (зерно буває твердим чи м'яким).
Відмінності фуражного зерна від продовольчого
Фуражне зерно відрізняється від продовольчого тим, що в ньому нижчий вміст білків та клітковини, а вуглеводів, навпаки, більше. Продукцію не використовують у їжу, але вона добре підходить для вигодовування сільськогосподарських тварин. Також вартість фуражу значно нижча, ніж сировини, призначеної для продовольчого ринку, і він проходить менш сувору атестацію перед продажем.
Оскільки у деякого фуражного зерна низька поживна цінність, його не використовують окремо, а включають у склад комбікорму. До сировини додають інші корисні речовини – у результаті виходить повноцінний, поживний і безпечний корм для тварин.
У фуражного зерна є свої переваги і недоліки. Проте такий вид корму залишається базовим для вигодовування худоби, оскільки містить поживні елементи та коштує недорого.