2 листопада Верховна Рада прийняла законопроєкт №2553, який переводить усіх споживачів газу в Україні на європейську системи обліку: замість кубометрів – кіловат-години (кВт-год). Нові правила мають запрацювати вже з травня 2022 року. До цього часу облік газу буде відбуватися за "старою", нині діючою методикою, що створена ще за часів Радянського союзу.
Перехід споживачів на енергетичні одиниці – одне із зобов'язань України перед країнами ЄС в рамках асоціації. Зміна правил має вирішити важливі проблеми на газовому ринку України, йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Як же це працюватиме? Не у всіх споживачів встановлено лічильники, що можуть конвертувати кубометри в енергетичні одиниці. Таким споживачам платіж буде вираховуватися за спеціальною формулою: об'єм спожитого газу, помножений на коефіцієнт теплоти згорання протягом місяця + ціна постачальника. Кожен місяць коефіцієнт теплоти може бути різний – виходячи, звідки надходить газ до споживача. В одних областях України газ більш калорійний та теплоємний, в інших – навпаки. Про це свідчать відкриті дані Оператора ГТС України – від 8100 до майже 8400 ккал/м3 (норма – 7800 ккал/м3).
«Для того, щоб уникнути зайвих витрат, потрібно використовувати смарт-лічильники газу», - рекомендує спеціаліст з енергоефективності Юрій Опанасюк, директор ТОВ «БТК-Центр Комплект». Завдяки розумним лічильникам газу та розробленого програмного забезпечення вже сьогодні споживачі можуть отримувати інформацію про споживання використаного енергоносія в кВт-год.
Використання смарт лічильників для обліку газу має ряд переваг для всіх учасників ринку.
Для операторів газорозподільчих мереж:
- Зменшення ВТВ завдяки контрольним групам, продуктивна робота метрологічної служби, служб обліку та ремонту;
- Аналіз та прогнозування споживання енергоресурсу по групам користувачів (населення, комерційні структури, бюджет та інші), планування фінансів і ресурсів;
- Автоматизація обліку та білінгу, систематизація добового балансу
- Облік газу в одиницях енергії за допомогою інтеграції програмного забезпечення;
- Запис подій у реальному часі, сповіщення про витоки, попередження катастроф.
Для кінцевих споживачів:
- Контроль за витратами газу та ефективне використання, вища задоволеність клієнта;
- Авторизований доступ до Особистого кабінету, інтеграція зі сторонніми сервісами (наприклад Дія);
- Зменшення навантаження на сервісно-абонентські служби, дистанційна діагностика у випадку проблем.
Використовуючи розумні лічильники газу, споживачі більше не будуть переплачувати за неякісний газ, а платитимуть – за спожиту енергію. І чим якісніший газ, тим більше енергії з нього можна отримати.
Пресслужба ТОВ «БТК-Центр Комплект»