Культура

​З чого розпочався кінематограф у Житомирі та який вигляд мають колишні кінотеатри

22 November 2021, 19:54

Днем народження кіно вважають 28 грудня 1895 року, коли брати Люм'єр провели перший комерційний кіносеанс у Парижі. Вони показали десять фільмів, кожен тривав не більше 50 секунд. Серед цих фільмів: «Вихід робітників з фабрики» та «Прибуття поїзда».

У Житомирі влаштували перший кіносеанс у серпні 1897 року. Він проходив у міському театрі на Пушкінській - сьогодні це обласна філармонія. І лише через 9 років у місті з’явився перший кінотеатр, який вміщував більше сотні людей.

«Довгий час не було спеціалізованого приміщення, були покази в приміщенні міської ради, на Михайлівській в приміщенні, яке зараз називається музична школа № 1. Перший кінотеатр - спеціалізоване приміщення відкрилося на площі Соборній, і це був кінотеатр «Біограф», приміщення його не збереглося», - розповідає викладач Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. І. Огієнка Ігор Шурпан.


Після кінотеатру «Біограф» у місті відкриті ще декілька спеціалізованих приміщень для перегляду фільмів.

«1909 році - це був кінотеатр «Люкс», потім «Марс», відповідно кіно «Рім», а зараз ми його знаємо, як Івана Франка. Дуже довгий час один з кінотеатрів «Люкс» знаходився у приміщенні теперішнього лялькового театру, його також називали «звук-кіно». З цікавих фактів, перед показом фільмів завжди грала жива музика, на той період фільми були ще німими та озвучувались піаністами-таперами», - говорить викладач Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. І. Огієнка Ігор Шурпан.

У радянські часи в Житомирі відкрили кінотеатри: «Україна», «Космос», «Жовтень», а також «Первомайський», який знаходився на вул. Путятинській та «Урожай» на вул. Добровольчих батальйонів (колишня вул. Перша Партизанська). Останні чотири кінотеатри вже давно не працюють, а частина приміщень перейшла у приватну власність.

Продовжують працювати лише два кінотеатри - «Україна» і кінотеатр ім. Івана Франка, який є найстарішим та досі належить місту.

За сто років і сам кінотеатр ім. Івана Франка, і процес показу фільмів неодноразово змінювалися. Фільми на плівці у кінотеатрі показували до 2015 року, тоді закупили нову техніку і для передачі таких об’ємних файлів почали використовувати жорсткі диски.

«До нас приходять диски, ми переписали їх, через (електронну) пошту нам приходять ключі і в цей час ми вмикаємо. Це дуже зручно, якість самого показу фільму набагато вища, ніж плівка, також звук», - каже головний інженер кінотеатру ім. І. Франка Антон Цісінський.

Серед цікавих фактів те, що у радянські часи Житомир був третім містом в Україні за кількістю кінотеатрів (після Одеси та Києва). Також наш обласний центр вважався центром кінолюбителів.

«Якщо ми подивимося радянські видання про кіно, то там і так зазначається, що центр кінолюбительства Радянського Союзу - це Житомир. Тут відбулися три кінофестивалю «Золоте Полісся» - великий фестиваль, на який з'їжджалися і з-за кордону, і з усього Радянського Союзу», - додає викладач Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. І. Огієнка Ігор Шурпан.

Варто зазначити й те, що перший український кінооператор хроніко-документальних фільмів Альфред Федецький народився у Житомирі.

«Він працював та навчався у Києві, у Відні, а потім переїхав до Харкова та відкрив своє ательє - перший кінотеатр на теренах, фактично, України. Тут у нас (у Житомирі) працював Олександр Довженко і уродженець Житомира Валентин Васянович, уже двічі номінувався на премію «Оскар», саме як режисер з фільмом «Рівень чорного» та «Атлантида»», - зазначає Ігор Шурпан.

Нагадаємо, у вересні 2021 року управління капітального будівництва Житомирської міської ради оголосило спрощену закупівлю на виконання проєктних робіт з реконструкції кінотеатру «Жовтень», що на майдані ім. С.П. Корольова, 11. Очікувана вартість закупівлі - 1 млн грн.

Що зберігають у глядацькій залі житомирського кінотеатру «Жовтень» і який вигляд мають кіноапаратна та старі кабінети - дивіться у сюжеті від 5 лютого 2021 року тут.

Як повідомляв Житомир.info, у листопаді 2019 року колишній працівник житомирського кінотеатру «Космос» Олег Ангел провів екскурсію занедбаною будівлею. Фоторепортаж тут.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Шурпан кіно кінематограф кінотеатри  
Матеріали по темі