Місто

Що мають змінити в житомирському драмтеатрі під час реставрації та чи зупинять показ вистав

15 December 2021, 13:11

Протягом двох років у Житомирському академічному українському музично-драматичному театрі імені Івана Кочерги триватиме реставрація.

Які роботи планують провести та скільки це коштуватиме, 15 грудня дізнавалися журналісти Житомир.info.

«Загальна кошторисна вартість робіт – 126 млн 849 тис. грн. У цьому році з бюджету передбачено 5 млн грн, щоб ми могли розпочати ці роботи, а в наступному році фінансування з бюджету додатково буде передбачено. Загалом роботи плануються завершити до 31 грудня 2023 року. До речі, це програма президента «Велика реставрація», в яку потратив цей об’єкт, і вона не потребує співфінансування з обласного або міського бюджету, це виключно кошти держави», – говорить перша заступниця голови Житомирської ОДА Наталія Остапченко.

Наразі ведуться ремонтні роботи на даху. Щодо зовнішнього вигляду, то в театрі кажуть: він майже не зміниться, лише добудують ліфт та замінять вікна.

«Зовнішній вигляд не можемо змінювати, тому що це пам'ятка архітектури. Ліфт буде з центрального входу, там, де центральна каса. Вікна будуть замінені, тому що вони вже старі, ще й по проєкту зроблено так, що самі вікна, рами, «знаходять» по перекриттю, і їх не відчинити й не зачинити. Ось питають, чому холодно буває. По-перше, газ дуже подорожчав і доводиться менше опалювати, а по-друге – вікна не можна утеплити зсередини, бо вони не відчиняються», – розповідає заступник директора театру Олександр Шкарупа.


При вході у театр глядач побачить оновлене фоє, також тут планують перемістити роздягальню та облаштувати вбиральню для людей з інвалідністю.

«У фоє будуть гарні колони, нова роздягальня, буде одна каса. Там, де гардероб, буде вбрання для маломобільних груп населення і новий гардероб, нове освітлення», – каже Олександр Шкарупа.

Найбільших змін зазнає велика зала. В планах замінити глядацькі крісла, зробити місця для маломобільних груп населення. Наразі тут налічують 949 глядацьких місць, після реконструкції їх стане близько 840.

Найголовніше, що в рамках реставрації технічно оновлять «серце» театру – сцену.

«Сценічний комплекс буде замінений повністю – всі механізми, покриття сцени. Сам механізм повороту сцени залишиться, замінять лише кабелі. Проводка буде замінена, щитові шафи, які обслуговують круг сцени та оркестрову яму. Буде сенсорне управління «штанкетів» та софітів. Стеля глядацької зали, ці світильники падали, пересихав пластик. Поставлять нові для зоряного неба», – розповідає головний інженер театру Михайло Середа.

За словами інженера, в театрі нарешті з’явиться гаряча вода, адже більшість старих комунікації замінять.

«Буде замінена вся система опалення. Проводили енергоаудит минулого року, і тепловізор показав, що батареї наполовину наповнені брудом, немає нормально води, циркуляції немає, і тепло не йде, а газ зараз ми втрачаємо. Так саме система кондиціонування – канали забиті. Вся електрика буде замінюватися, старе дістанемо і викинемо», – зазначає головний інженер театру Михайло Середа.

В театрі кажуть, що під час реконструкції актори продовжать працювати, але вистав у самій будівлі не буде.

«Зараз ми будемо ще працювати до нового року, і наскільки мені відомо, ще десь до середини березня, а можливо, і до кінця березня театр буде працювати. Тому глядачів ми запрошуємо. А потім театр буде закриватися. Якщо почнуть замінювати вікна та «ламати» зал, то буде закриватися, але театр зупинятися не буде. Ми вже проводили перемовини, і такі нюанси були, що ми працювали на інших площадках – у кафе, на вулиці. Також будемо і в інших театрах, ми домовлялись, що будемо їздити на гастролі у Вінницю, Хмельницький, Рівне і по області», – розповідає заступник директора театру Олександр Шкарупа.

Зазначимо, що будівля Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені І. Кочерги була збудована у 1966 році.

Який вигляд матиме приміщення театру після реставрації, буде відомо у 2022 році, коли розроблять ескізний проєкт.

Нагадаємо, 14 вересня 2021 був оголошений тендер на ремонтно-реставраційні роботи Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені І. Кочерги за майже 122 млн грн. Цей тендер виграло ТОВ «АртХаус» за 120,8 млн грн.

У жовтні 2021 року експертна рада при Міністерстві культури і інформаційної політики обрала 26 культурних пам’яток, які відреставрують за кошти програми «Велика реставрація», з них три об’єкти – у Житомирській області, серед них і драмтеатр.

Як повідомляв Житомир.info, 11 грудня 2018 року департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА уклав договір з ТОВ «Група «Гарант» на розробку проєктної документації на будівництво об’єкту «Ремонтно-реставраційні роботи по будівлі Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені Кочерги» за 1 млн 398 тис. 379,66 грн, без ПДВ. У жовтні 2018 року директор житомирського драмтеатру Наталія Ростова розповідала про проєкт реконструкції будівлі, за яким планують капітально відремонтувати комунікації: водопостачання, теплопостачання, електрику, механіку сцени, звуку, світла, а також зробити експертний висновок по техстану будівлі. Наприкінці березня 2019 року тодішній голова Житомирської ОДА Ігор Гундич анонсував реконструкцію житомирського драмтеатру за 35 млн грн із залученням коштів обласного та міського бюджетів, а також Державного фонду регіонального розвитку. У квітні цього ж року пресслужба облдержадміністрації повідомила, що проєкт реконструкції передбачає створення музейно-виставкової зони, розташування кафе та кав’ярні, будівництво панорамного ліфта.

Втім, уже наприкінці вересня 2019 року генеральний директор Житомирського академічного українського музично-драматичного театру ім. І. Кочерги Наталія Ростова розповідала, що очікуваної реконструкції не буде, хоча проєктно-кошторисна документація сьогодні вже готова і пройшла експертизу.

Згодом стало відомо, що у лютому 2020 року в департаменті Житомирської ОДА не знайшли проєкт реконструкції драмтеатру та звернулися до поліції.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: театр драмтеатр реставрація  
Матеріали по темі