Влада

Уряд спростив перетин кордону для окремих категорій людей з інвалідністю і супроводжуючих їх осіб

13 March 2022, 14:05

Міністр соціальної політики України Марина Лазебна повідомила, що за ініціативою Мінсоцполітики Уряд спростив процедуру перетину кордону для окремих категорій людей з інвалідністю і супроводжуючих їх осіб, а також посилив контроль за виїздом дітей з вразливих категорій.

Про це 13 березня інформує пресслужба міністерства.

Зокрема, згідно з рішенням Уряду, люди з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, мають право перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

«Ми побачили, що зараз, під час термінової евакуації люди з інвалідністю стикаються з декількома проблемами на кордоні. Перша – це те, що велика кількість чоловіків з інвалідністю І та ІІ груп віком від 18 до 60 років не мають взагалі військових квитків. А у тих, хто має, відсутня у квитку відмітка про непридатність до військової служби. В мирний час у них просто не було потреби оформлювати квиток або проставляти відмітку про непридатність до служби. Але зараз прикордонники не пропускають їх через кордон та направляють на медкомісію у військкомати для отримання довідки про непридатність до військової служби. З цим стикнулись тисячі чоловіків з інвалідністю І та ІІ груп, зокрема, повністю незрячі, чоловіки, які пересуваються на колісних кріслах або постійно пересуваються за допомогою милиць. Для того, щоб не наражати людей на небезпеку та не створювати їм зайві складнощі, ми розширили перелік документів, які підтверджують групу інвалідності, і можуть бути підставами для пропуску на кордоні», - прокоментувала Марина Лазебна.

Також згідно з рішенням Уряду, разом з кожною людиною з інвалідністю І та ІІ групи, які потребують постійного догляду, дозволено перетинати кордон одному із членів сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку, або одній іншій особі яка досягла 18-річного віку та здійснює догляд відповідно до законодавства. Документом, який підтверджує здійснення догляду в даному випадку може бути посвідчення, довідка про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

Людину з інвалідністю, яка визнана недієздатною або обмежена у дієздатності, може супроводжувати один опікун, піклувальник або член сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку.

«Супроводжуючий при виїзді за кордон для людини з інвалідністю, яка потребує догляду, - це питання життєвої необхідності. Ми визначили, що супроводжувати може один з батьків, один з подружжя, доросла дитина, опікун, піклувальник або інша особа, яка здійснює догляд за такою людиною і отримує за це гарантовані державою виплати. І все. Лише одна доросла особа незалежно від віку і статі», - прокоментувала Марина Лазебна.

Міністр повідомила, що Мінсоцполітики вже напрацювало необхідні зміни до законів. Але оскільки питання термінове, люди просто зараз стикаються з перешкодами при перетині кордону, і від цього може залежати їхнє життя та здоров’я, то до прийняття змін до законів відповідні спрощення ухвалені рішенням Уряду.

Щодо дітей вразливих категорій, то відповідно до рішення Уряду, консульські установи в країнах, до яких виїхали такі діти, через МЗС протягом одного робочого дня інформуватимуть Мінсоцполітики та Нацсоцслужбу про взяття дітей на консульський облік.

Додатково Мінсоцполітики через уповноважених представників Міністерства соціальної політики, Нацсоцслужби, інших центральних органів виконавчої влади, громадських об’єднань, у тому числі міжнародних, та осіб, діяльність яких спрямована на захист прав дітей, може, відповідно до міжурядових домовленостей, здійснювати моніторинг умов перебування дітей за межами України.

«Внаслідок агресії Російської Федерації діти з вразливих категорій були вимушено в екстреному порядку евакуйовані за кордон. Держприкордонслужба не здійснює облік таких дітей, а особи, які їх супроводжують, не завжди дотримуються обов’язку звернутись до консульської установи для постановки їх на консульський облік. Є випадки, коли діти виїжджають до однієї країни, а потім організація, яка супроводжує дітей, може перевезти їх в іншу країну. Не завжди обласні військові адміністрації приймають рішення про дозвіл на виїзд за межі України дітей з вразливих категорій організованими групами, і тоді важко проконтролювати забезпечення їх прав в країні перебування та повернення в Україну після стабілізації ситуації. Тому ми напрацювали рішення та процедури, які забезпечують державний контроль на всіх етапах виїзду дітей з вразливих категорій за кордон, їхнього перебування та забезпечення їхніх прав в іншій країні та подальшого повернення в Україну», - повідомила Марина Лазебна.

Нагадаємо, станом на 12 березня Житомирська обласна військова адміністрація забезпечила евакуацію на Захід України понад 35 тисяч жителів східних областей, також у більш безпечні регіони виїхали понад 46 тисяч жителів області.

Як повідомляв Житомир.info, ввечері 8 березня мер Житомира Сергій Сухомлин інформував, що вимушених переселенців зі Сходу, Харківської та Київської областей розміщують у житомирських школах та дитсадках, згодом мер пояснив, чому оприлюднює інформацію про розміщення біженців у навчальних закладах. Переселенців, які вимушені залишати рідні міста і села через російську агресію, в Житомирі, зокрема, приймають у міському колегіумі та у гуртожитку професійного ліцею та в приватній школі.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: війна евакуація Мінсоцполітики діти людина з інвалідністю Лазебна  
Матеріали по темі