На сайті «Українська правда» 28 березня 2022 року опублікований аналітичний матеріал Олексія Жмеренецького, де автор описує вісім можливих сценаріїв закінчення війни Росії проти України.
Довідка: Олексій Жмеренецький
– український політик, громадський діяч і публіцист, експерт з питань
інноваційного розвитку суспільства, народний депутат України (фракція
«Слуга народу»), програмний координатор Київського міжнародного
економічного форуму, автор численних аналітичних і публіцистичних
матеріалів у провідних українських виданнях.
Сценарій перший. У Росії закінчаться солдати, техніка і боєприпаси
Оцінити справжній запас воєнної сили Росії непросто, адже заявлені номінальні потужності російської армії можуть значно розходитись з фактичними – через корупцію та навмисну підтасовку показників. Однак навіть порядок заявлених цифр може дати нам необхідне розуміння.
Сценарій воєнного виснаження Росії передбачає настання такого моменту, коли наступальні та оборонні дії російської армії будуть технічно неможливими. Тобто не залишиться справної техніки, боєприпасів і здорових солдат для їх застосування...
Сценарій другий. У Росії під тиском санкцій настане економічний колапс та гуманітарна катастрофа
Для розуміння впливу санкцій на соціально-економічне становище Росії можна не розглядати дію кожної з 5532 накладених на РФ санкцій, а подивитись на їхній вплив крізь призму структурних економічних процесів: фінансів, експорту, імпорту, логістики, впливу цих змін на життя населення та спроможність держави до забезпечення власного функціонування. Колапс – це "голодні" бунти, адміністративний хаос і воєнна дезорганізація Росії...
Сценарій третій. Західні країни будуть втягнені у війну з Росією
Цей сценарій ґрунтується на ймовірності розширення збройної агресії Росії проти західних країн або збройного втручання третіх країн у поточну війну на боці України.
Російська влада неодноразово погрожувала країнам-сусідам у разі невиконання ними ультиматумів Кремля. Путін відкрито попередив усі країни, які допоможуть Україні зробити безпольотну зону, що вважатиме їх "учасниками конфлікту". Фінляндії Кремль заборонив приєднання до НАТО під загрозою воєнних наслідків. Прозвучали також попередження Литві, Латвії та Естонії щодо "наслідків розв'язаного ними антиросійського психозу".
Важливою ознакою потенційних мішеней Кремля є ультиматум Путіна в бік США та НАТО щодо вимоги відведення військ Альянсу до кордонів 1997 року, що фактично стосується 14 держав Центральної та Східної Європи, які вступили в Альянс після 1997 року, у тому числі країн Балтії, що межують з РФ...
Сценарій четвертий. Україна погодиться з вимогами Росії
Україна, на відміну від Росії, є демократичною країною зі значним впливом суспільства на державні процеси. Дві революції та численні масові кампанії громадського протесту показали, що коли рішення влади значно розходяться з очікуваннями суспільства, то в дію вступає "вулиця", яка примушує владу враховувати волю громадян.
Двічі, у 2004 та у 2014 роках, під натиском громадського протесту в Україні змінювалась державна влада, багато разів скасовувались або суттєво змінювались резонансні закони. Тому говорити про те, чи Україна погодиться на вимоги Кремля, можна лише спираючись на конкретний суспільний запит...
Сценарій п'ятий. Буде застосована ядерна зброя (Росією або проти Росії)
Останніми тижнями президент РФ неодноразово погрожував світові ядерною зброєю.
У своєму зверненні щодо початку війни в Україні Путін застеріг "тих, у кого може виникнути спокуса втрутитись в події", і пригрозив, що "відповідь Росії буде негайною і призведе до таких наслідків, з якими у своїй історії ще ніколи не стикались".
Далі ядерні погрози були підкріплені наказом перевести сили стримування російської армії в особливий режим несення бойового чергування. Основу цих сил, згідно з даними Міноборони Росії, становлять ракетні та авіаційні комплекси міжконтинентальної дальності та ядерні сили.
Наразі Росія має 1 588 боєзарядів, встановлених і готових до використання. З них 812 зарядів на наземних мобільних і шахтних балістичних ракетах, 576 – у морі на балістичних ракетах підводних човнів і 200 для важких бомбардувальників...
Сценарій шостий. Китай втрутиться у війну
Китай послідовно і демонстративно обирає нейтральну позицію у війні Росії проти України.
З одного боку, керівництво країни заявляє, що Китай завжди підтримував мир в усьому світі та послідовно протистояв війні.
Проте 2-го березня Генеральная Асамблея ООН проголосувала за резолюцію із засудженням військового вторгнення Росії в Україну з вимогою до Кремля негайно припинити бойові дії, і тоді Китай утримався, тобто явно не підтримав Росію, але й не заперечував...
Сценарій сьомий. "Дика карта": інфраструктуру Росії паралізують глобальні технологічні гіганти та регулятори
Якою б інформаційно ізольованою не була Росія, який би економічний запас міцності вона не мала, та наскільки б лояльним або пасивним не було її населення по відношенню до Кремля, все одно залишаються технологічні можливості повністю паралізувати російську державу та прорвати інформаційну блокаду.
Це не економічні санкції, які мають відтерміновану в часі дію, і не персональні вироки щодо еліт, які просто неможливо виконати – це, так би мовити, "інфраструктурні санкції"...
Сценарій восьмий. Путіна ліквідують або усунуть від влади
Головне першоджерело і причина продовження збройної агресії Росії щодо України – це персонально президент РФ Володимир Путін. Отже, і припинення війни зводиться до його усунення з посади в результаті відсторонення або ліквідації.
Для цього сценарію вже закладено більшість передумов. Глобальні персональні санкції, застосовані до представників російської еліти та членів їхніх сімей, фактично ставлять персональне майбутнє цих людей у залежність від усунення Путіна.
З іншого боку, визнання Путіна воєнним злочинцем на рівні міжнародних інституцій та західних країн все більше легалізує усунення президента з боку його оточення...
Більше інформації по кожному з описаних сценаріїв читайте в статті Олексія Жмеренецького «Як закінчиться війна: вісім практичних сценаріїв»