Внаслідок ракетно-бомбових ударів, здійснених російською федерацією, навколишнє середовище зазнає непоправної шкоди. Лише пожежі у Житомирській та Рівненській областях, спричинені обстрілами нафтобаз, завдали збитків довкіллю на понад 200 млн грн.
Про це 26 травня повідомила пресслужба Державної екологічної інспекції Поліського округу.
«Результатами таких ударів є забруднення земель хімічними речовинними, забруднення водних артерій, забруднення атмосферного повітря значними викидами небезпечних забруднюючих речовин, накопичення канцерогенного сміття, наслідки чого українці відчуватимуть на собі не один рік», – констатують екологи.
Зазначено, що наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 13.04.2022 № 175 затверджено «Методику розрахунку неорганізованих викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та/або під час дії воєнного стану та визначення розмірів завданої шкоди».
«Спеціалістами Державної екологічної інспекції Поліського округу вже розраховано шкоду за забруднення атмосферного повітря по фактам пожеж на нафтобазах, які знаходяться на територіях Житомирської та Рівненської областей, і були пошкоджені внаслідок ракетно-бомбових ударів агресора. Сума збитків становить майже 225 млн гривень», – інформують в Держекоінспекції.
Відповідні матеріали та розрахунки передані до Оперативного штабу при Державній екологічній інспекції України та правоохоронних органів з метою документування та стягнення нанесеної шкоди довкіллю з російської федерації за допомогою важелів міжнародного судочинства.
Зазначимо, що у дайджесті ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 19-25 травня 2022 року коротко описані злочини росії проти навколишнього середовища, здійснені упродовж минулого тижня:
20 травня російські війська завдали ракетного удару по заводу добрив на Одещині, від чого спалахнула пожежа. У повітрі відчувався запах аміаку.
20 травня російська ракета влучила в один з об’єктів інфраструктури м. Миколаєва. Внаслідок обстрілу у місті почав відчуватися запах аміаку. Міська влада заявила, що небезпеки для здоров’я мешканців не було, оскільки концентрація речовини у повітрі мінімальна. У цей же день російські війська завдали ракетних ударів по об’єктах інфраструктури у Харківській, Полтавській та Житомирській областях.
21 травня росіяни завдали ракетного удару по будівельній базі у Миколаївській області. Внаслідок атаки спалахнула масштабна пожежа з сильним задимленням, зокрема, горіла автозаправна станція та будівельні матеріали.
25 травня російські окупанти нанесли три ракетні удари по місту Кривий Ріг у Дніпропетровській області, пошкодивши промислове підприємство.
Протягом тижня були зафіксовані численні обстріли Авдіївського коксохімічного заводу у Донецькій області, а також заводу “Азот” в Сєвєродонецьку та Лисичанського нафтопереробного заводу у Луганській області.
У дайджесті також названі 25 промислових об’єктів, які найбільше постраждали від російського вторгнення. Серед них і два житомирських підприємства – бронетанковий завод і ТОВ «ОБІО» («Ізоват»).
«Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані», – зазначають екологи.
Нагадаємо, у дайджесті ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 4-10 травня 2022 року йшлося, що з початку широкомасштабного російського вторгнення Оперативний штаб при Державній екологічній інспекції України зафіксував 231 злочин проти довкілля. Зокрема у Житомирській області було зафіксовано 9 таких злочинів.
Як повідомляв Житомир.info, близько 20:20 год. 7 березня 2022 року в Житомирі та Черняхові ворог з повітря обстріляв нафтобази, розпочалися пожежі. О 06:15 год. 8 березня пожежу на нафтобазі в смт Черняхів ліквідували. На нафтобазі у Житомирі станом на 10:20 год. тривало горіння залишків нафтопродуктів у двох резервуарах, один з них горів інтенсивно. За інформацією рятувальників, внаслідок вибухів і пожеж ніхто не постраждав. Відеосюжет із наслідками обстрілу нафтобази у Черняхові – тут
Факт скоєння екоциду внаслідок авіаційних ударів по нафтобазах розслідує прокуратура.