Політика

Що означає для України отриманий статус кандидата в ЄС та скільки пройде років до членства

24 June 2022, 13:51

На саміті в Брюсселі ввечері 23 червня лідери 27 країн – членів ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС.

Про це пізно ввечері 23 червня повідомила пресслужба Кабміну.

«Ми вітаємо це історичне рішення Євросоюзу, яке фактично означає, що велика родина країн Європейського Союзу бачать Україну членом ЄС. В ці важкі часи ЄС почув народ України та чітко заявив, що наша держава належить до Європи, ми маємо спільне потужне майбутнє. Статус кандидата офіційно запускає процес набуття Україною членства в ЄС. Ми вже активно працюємо над подальшими кроками та реформуванням країни попри війну, аби не втрачати темпи нашої інтеграції», - прокоментувала рішення віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

Вона зазначила, що подальша підготовка до членства передбачатиме завершення всеохопної трансформації всіх сфер, що створюватиме умови, коли країна житиме за принципами Євросоюзу та його законами, які спрямовані на захист кожного громадянина та бізнесу. Це започаткує умови для наближення рівня життя, добробуту та правового захисту українців, як в інших країнах ЄС. У цьому Україну постійно підтримуватиме Єврокомісія, надаючи необхідну консультаційну та іншу допомогу.

Окрім того, статус кандидата відкриває можливості отримання фінансової допомоги у трансформації суспільства, правової системи та економіки на шляху до членства в ЄС, а також триматиме євроінтеграційні реформи країни у пріоритеті.

Так, Україні буде доступна фінансова допомога для країн, які готуються для вступу до ЄС (Інструмент передвступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватись через гранти, інвестиції або як технічна допомога. Кандидатство також відкриває для України участь у програмах та ініціативах Євросоюзу.

Про те, що означає статус кандидата та які можливості відкриваються перед Україною – в інфографіці.


Водночас гендиректорка урядового офісу з координації євроінтеграції Наталія Форсюк заявила, що на повноцінний вступ України до Європейського Союзу може піти сім років, це позитивний сценарій, адже треба імплементувати величезний масив законодавства ЄС.

Про це Форсюк сказала в ефірі національного телемарафону – повідомляє ЛІГА.net.

Гендиректорка урядового офісу з координації євроінтеграції не бачить перешкод для членства України в ЄС, але пояснила, що процедура буде тривалою, зокрема, треба виконати рекомендації з висновку Єврокомісії. За її словами, за всіма умовами Україна має прогрес – їх треба виконати, а не починати щось наново.

Після цього країни ЄС мають підтримати відкриття переговорів з Україною (за прогнозом Форсюк, це може статися на початку 2023 року), а Київ – імплементувати законодавство Євросоюзу, що також є тривалою процедурою.

«Вважаю, що немає (шансів вступити до ЄС у 2023 році. – ред.). Це неможливо процедурно, не тому, що Україна не впорається… За аналізом, сім років – це дуже добре. Я думаю, що треба виходити з цього… Раніше цього часу – дуже малоймовірно через велику кількість законодавства, яке нам треба не тільки ухвалити, а й імплементувати у наше повсякденне життя, тобто ми повинні повністю жити за законами Європи – економічно, політично, судово. Це не може статися за рік», – пояснила Наталія Форсюк.

Вона також зауважила, що статус кандидата в ЄС – це не обіцянка, а юридичне закріплення європейського майбутнього, за умови виконання бюрократичних процедур Україна стане повноцінним членом Євросоюзу.

Як повідомляв Житомир.info, за результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 30-31 березня 2022 року, 91% опитуваних підтримували вступу до ЄС, при цьому більшість (56%) були переконані, що Україна стане членом Євросоюзу за протягом одного-двох років.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ЄС членство Європейський Союз 
Матеріали по темі