Здоров'я

Борщівник, беладонна, аконіт та болиголов: у житомирській лікарні розповіли про рослини, які можуть бути небезпечними

1 July 2022, 16:27

Житомирська лікарня показала та розповіла, з якими рослинами потрібно поводитися дуже обережно, щоб не отримати ураження шкіри чи не отруїтися.

Про це 1 липня повідомила пресслужба КП «Лікарня №2 ім. В.П. Павлусенка».

Борщівник Сосновського. Цей «гість» із Кавказу є поширеним видом в Україні – його можна зустріти вздовж лісових доріг, на узліссях, закинутих пустирях. Виростає до трьох метрів, має великі листки та суцвіття, схожі на кріп.

Чому слід остерігатися борщівника? Його сік токсичний і в рази підвищує чутливість шкіри до ультрафіолету. Так можна отримати навіть опіки 1-3 ступеня. Небезпечність в тому, що опіки з’являються не одразу, а поступово під впливом сонячного проміння. Якщо сік таки потрапив на шкіру, її варто якнайшвидше ретельно промити з милом і уникати прямого сонячного проміння. Якщо опіків не вдалося уникнути чи сік потрапив в очі – негайно зверніться до лікаря.Беладонна. Росте в листяних лісах, на узліссі та біля річок. Заввишки 1,5 метра, має розгалужені стебла і маленькі темні ягоди схожі на вишні. Вони навіть солодкі, але отруйні.

Листя, стебла, квіти та ягоди містять атропін та соланін, небезпечні для людини. Ознаки отруєння – розширені зіниці, пересохлий рот, біль у животі, низьке серцебиття та пульс, сповільнення дихання. В разі отруєння необхідно одразу викликати швидку.Аконіт. Росте переважно в горах. Любить вологий ґрунт. Кущі виростають до 1 метра заввишки. Квіти синього чи фіолетового кольору.

Одна із назв рослини – вовче прокляття, оскільки аконітин, який вона містить, використовували для отруєння м’яса при полюванні на хижаків. Для людини аконіт теж небезпечний. Простого доторку досить, щоб виник свербіж. Якщо ж рослина потрапить до рота – біль і опіки гарантовані. Типові ознаки отруєння аконітом – нудота, блювота, розширення зіниць, слабкість чи параліч, проблеми з диханням та серцем. Можливі летальні випадки. В разі отруєння негайно викликайте швидку.Болиголов плямистий. Схожий на дику моркву чи аномально велику петрушку. Але якщо на стеблі є фіолетові плями, а сама рослина заввишки 1-2 метри, краще її уникайте. Росте вздовж доріг, залізниць, на пустирях, луках.

Болиголов містить коніїн – сильну отруту нервово-паралітичної дії. Отруйна вся рослина. Летальна доза для людини – 150-300 міліграм. Це 6-8 листків рослини. Насіння та коріння ще токсичніші. Симптоми отруєння – розширені зіниці, прискорене, а потім сповільнене серцебиття, біль в м’язах, параліч, конвульсії, ускладнене дихання.Нагадаємо, у липні 2021 року Житомирська міська рада показала, як працівники «Зеленбуду» борються з борщівником.

Як повідомляв Житомир.info, відповідно до ст.33 закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України, знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів: вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення.

Поради лікаря про те, що робити при опіках від борщівника, читайте тут.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: лікарня борщівник беладонна аконіт болиголов небезпека 
Матеріали по темі