Громадський транспорт без кондукторів - саме до цього йде Житомир. Зараз по місту курсує більше ніж 20 тролейбусів та трамваїв, де працює лише водій.
Раніше в Житомирському трамвайно-тролейбусному управлінні було до 200 кондукторів, нині на цій посаді працює 72 людині, за планом службу мають повністю скоротити. В муніципалітеті наголошують: людям пропонували стати контролерами в іншому комунальному підприємстві. Але на нову роботу може розраховувати менша частина штату.
«Було всім запропоновано перейти зі Служби кондукторів на Службу контролю. Служба контролю набирає етапами: спочатку вісім, потім плюс десять, ще плюс десять. Зараз їх 26, планується 36. Треба буде збільшити до 45, ми збільшимо, але не будемо утримувати штат для підприємства ТТУ 190 осіб», - каже заступник Житомирського міського голови Олександр Шевчук.
Аби рішення звільнити кондукторів не вплинуло на виторг, у місті працюють контролери, які штрафують охочих проїхатися задарма.
«Якщо прозвітувати за рік, з травня по травень, притягнули порушників, наших «зайців», близько 2 тисяч пасажирів. Ці кошти йдуть до міського бюджету, за рік це приблизно 165 тисяч грн», - каже Олександр Шевчук.
Проте на маршрутах, де зняли кондукторів, вже впав виторг, про це говорить директор КП «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління». Крім того, більшість містян надає перевагу безготівковому розрахунку.
«Порівнювали, що після того, як вивели кондукторів, виторг впала в середньому на 20%. В електротранспорті відсоток більше 45 % наших пасажирів розраховуються безготівково. В автобусах десь 40%. Ми дуже сподіваємося, що відсоток виросте, - сказав директор КП «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління» Сергій Лазарєв.
Скорочення служби кондукторів створює незручності для водіїв, говорить директор комунального підприємства. Тай самі водії не приховують: брати гроші за проїзд та одночасно кермувати транспортом важко.
«З кондуктором було простіше. Бо зараз, коли люди дають кошти, а мені потрібно дивитися за дорогою.У першу чергу я маю відповідати за безпеку людей», - ділиться водійка тролейбуса Людмила.
Кондукторка Тетяна каже: на роботі вже попередили, що будуть звільняти, лише невідомо коли. Зважаючи на досвід роботи в громадському транспорті, жінка каже: зайців стане більше.
«Дуже багато людей залишаться без роботи, враховуючи, що іншу роботу нам не пропонують. Є такі, що переходять в Службу контролю. Тут хоч якийсь контроль є, а так…. Буває їду на роботу, там немає у нас кондуктора, деякі намагаються проїхати безкоштовно. Тому нічого хорошого точно не буде», - ділиться кондуктор Тетяна.
Потрібен кондуктор чи ні – думки житомирян різні.
«Ні, треба, щоб були, бо це контроль, треба нас контролювати», - каже Світлана.
«Це залежить від рівня свідомості людини, особисто мені не потрібен контроль, а є люди, яким дійсно потрібно контролювати. Немає такого рівня, люди не можуть без контролю, на жаль», - сказала Тетяна.
«Моя думка - щоб були кондуктора, бо якщо велика черга в автобусі та тролейбусі, пройти не можна, а оплата у водія», - говорить Андрій.
«Зручніше, коли немає», - ділиться Віка.
«Це залежить від людей, совісті. Якщо буде платити, то так, але якщо не платить краще, коли є кондуктори. Практичніше, коли без», - сказав Ярослав.
«Буде більше простору, менше проблем. Зараз люди більше карткою користуються, ніж паперовими грошима», - говорить Валерій.
«А хто буде продавати квитки? Не водій же, це не його робота», - каже Лариса.
Зняти кондукторів з усіх маршрутів планували вже у жовті, але зараз вирішили почекати до кінця року.
Нагадаємо, 21 вересня на засіданні виконкому директор КП «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління» повідомив про плани перенести скорочення кондукторів на четвертий квартал. Раніше планували, що у жовтні в місті не буде кондукторів.
Як повідомляв Житомир.info 10 вересня 2021 року, у Житомирі з чотирьох маршрутів зняли кондукторів, через рік зазначали, що в усіх тролейбусах працюватимуть лише водії.
Чим займається Служба контролю громадського транспорту, дивіться тут.