Сьогодні, 2 листопада, з 6 години ранку введено в дію графіки погодинних відключень (ГПВ).
Про це повідомила НЕК «Укренерго».
«Наразі Диспетчерський центр НЕК «Укренерго» надав операторам розподільчих мереж (обленерго) обсяги для обмеження електропостачання саме в форматі ГПВ для споживачів у Центральному (Київ, Київська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська області) та Північному (Сумська, Харківська та Полтавська області) регіонах країни», - йдеться у повідомленні.
На сайті акціонерного товариства «Житомиробленерго» продовжують публікувати орієнтовні переліки населених пунктів графіку відключень. Станом на ранок 2 листопада оприлюднені переліки на 2-7 листопада.
Зокрема, Житомирський РЕМ 2 листопада планує відключати великі підприємства, малий бізнес, установи, організації та низку ОСББ: «Інститутське», «Саєнко 241», «Колобок», «Лісове – 263», «Провулок 9 Максютова 5», «Вільський Шлях 14», «Березівський-6».
Зауважимо, що в оприлюдненому переліку планових відключень на 3 листопада є кілька десятків вулиць, зокрема:
Водночас 2 листопада Державна інспекція енергетичного нагляду оприлюднила роз’яснення щодо графіків аварійного відключення електропостачання:
Після масованих ракетних ударів по об’єктам критичної інфраструктури оператором системи передачі НЕК «Укренерго» застосовано графіки аварійного обмеження електроспоживання для балансування української енергосистеми.
Для того аби мережа була збалансованою, обсяг спожитої електроенергії в певний момент часу повинен дорівнювати обсягу виробленої. У мережі енергія не зберігається. Якщо споживають менше енергії, ніж виробляють, то частота (50 Гц) підвищується, якщо навпаки – падає. Обидва дисбаланси згубно впливають на мережі й обладнання виробників, постачальників та споживачів електроенергії.
Графік аварійних відключень (далі – ГАВ), який застосовано оператором системи передачі, – це відключення споживачів через дефіцит обсягів електроенергії. ГАВ – це не графік планових робіт, у ньому немає годин початку та завершення відключення. Це перелік електричних адрес (вузлів електромереж), до яких можуть бути застосовані відключення, у випадку отримання відповідної вказівки від НЕК «Укренерго».
Графік запроваджується операторами систем передачі (обленерго) протягом 15 хвилин після отримання відповідного розпорядження від НЕК «Укренерго».
ГАВ вводять примусово для уникнення повного відключення від енергопостачання великого регіону, або для запобігання автоматичного та неконтрольованого знеструмлення регіону (блекауту).
Те саме стосується і відновлення електропостачання – рішення щодо заживлення споживачів приймає НЕК «Укренерго». Тільки після отримання команди від регіонального диспетчера НЕК «Укренерго» фахівці операторів систем розподілу (обленерго) можуть відновити розподіл електричної енергії.
Повідомлення про застосування ГАВ не можна оприлюднити заздалегідь – це аварійний захід і інформація про причини застосування зазначеного заходу, його початок, закінчення та інші відомості, що можуть створити уявлення про потенціал енергетичних об‘єктів, є інформацією із обмеженим доступом у період воєнного стану.
При відключенні електроенергії в одному будинку електропостачання може не припинятися у сусідньому. Оскільки різні будинки та навіть під’їзди одного будинку можуть бути заживлені від різних ліній електропередачі. Енергетики чергують лінії для вимкнення. Але якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність на лінії, що живить ці будинки, об`єктів критичної інфраструктури. Наприклад: лікарня, водоканал тощо.
Навіть, якщо протягом цілого дня було відсутнє електропостачання, споживач все одно має зменшити споживання електроенергії у пікові години. Оскільки, якщо не дотримуватися режиму максимальної економії, країна ризикує залишитися у темряві. Відключення потрібні для стабілізації енергосистеми України. Вони не дають статися більш масштабним та хаотичним аварійним вимкненням, на усунення яких потрібно буде досить багато часу.
Керівництво держави та всі відповідні органи виконавчої влади звернулися до українців з рекомендаціями зменшити споживання електроенергії, особливо у вечірні години у проміжку між 17:00 та 22:00 годинами, а краще – до 23:00.
У ці години рекомендується не користуватися: електрообігрівачами, теплою підлогою, бойлерами, електричними сушарками, кухонними електроплитами, мікрохвильовими печами, пральними машинами, електричними духовими шафами, електрочайниками, прасками, посудомийними машинами, кондиціонерами тощо.
Нагадаємо, для усунення наслідків російських атак 1 листопада з 06:00 Диспетчерський центр НЕК «Укренерго» надав операторам розподільчих мереж (обленерго) обсяги для обмеження електропостачання всіх категорій споживачів у Центральному (Київ, Київська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська області) та Північному (Сумська, Харківська та Полтавська області) регіонах країни
Як повідомляв Житомир.info, 26 жовтня 2022 року муніципальна інспекція влаштувала рейд у Житомирі, аби перевірити, чи всі підприємці дослухалися до заклику вимкнути вивіски та рекламу. ОВА 30 жовтня інформувала, що Рада оборони Житомирщини рекомендувала підприємствам та організаціям оптимізувати графік роботи для економії електроенергії. В Україні 31 жовтня ввели екстрені відключення електроенергії у зв’язку з масованими обстрілами критичної інфраструктури росіянами. АТ «Житомиробленерго» почало публікувати графіки відключень на визначені дні, але час обмеження електропостачання не вказують.