Події

Вносили особисті дані на фейкових сайтах і втратили понад 30 тисяч: жителі Житомирської області продовжують оформляти «соцвиплати»

15 November 2022, 14:29

За останні дні поліцейські територіальних підрозділів зареєстрували кілька нових звернень жителів Житомирської області про шахрайства, що пов’язані з їх намаганням отримати соціальні виплати. У результаті необачного розголошення конфіденційної інформації заявники втратили загалом понад 30 тисяч гривень.

Про це 15 листопада повідомив відділ комунікації поліції Житомирської області.

«До поліції звернулась 58-річна бердичівлянка, яка знайшла у соціальній мережі «Фейсбук» публікацію з посиланням на ресурс нібито українського банку, за яким одразу можна отримати соціальну допомогу. Вона внесла на фейковому сайті, що мав вигляд, схожий на банківську сторінку, особисті відомості та погодилася зі стороннім доступом до її електронного кабінету. У результаті отримала банківське сповіщення про відрахування 9 тисяч гривень з її кредитного рахунку», – розповідають у поліції.

Ще одна жителька Бердичівського району повірила, що приєдналася до офіційного телеграм-каналу державних послуг і також перейшла за наданим там посиланням. Сподіваючись отримати грошові виплати, вона втратила з рахунку майже тисячу гривень. Схожа ситуація сталася і з 63-річним жителем Звягельщини, який вважав, що спілкується з ботом державного банку. Чоловік втратив 8 тисяч гривень з пенсійної картки.

Ще у кількох випадках шахраї користувалися логотипами державних послуг «Дія» та «Є-підтримка» та створювали підроблені сайти. А полісяни переходили туди за наданими їм у чатах лінками, повіривши у реальність швидкого отримання коштів. Таким чином 39-річна житомирянка «подарувала» ошуканцям понад 6 тисяч гривень. А 46-річна жителька м. Коростеня не звернула уваги, що дозволила стороннім особам змінити пароль до її банківського електронного кабінету. Згодом виявила, що «оформила» кредит на понад 12 тисяч гривень.

Нині за всіма випадками тривають відповідні перевірки.

Водночас поліцейські застерігають полісян від необачного розголошення особистих відомостей невідомим особам та на сторонніх ресурсах.

«Запам’ятайте: державні та міжнародні громадські організації не поширюють сторонніх посилань у соціальних мережах чи месенджерах. Ви можете спілкуватися з представниками таких установ чи сервісів, якщо особисто здійснювали перехід на інші ресурси через їх офіційний сайт. Інші пропозиції, навіть від знайомих, розцінюйте як недостовірну та небезпечну інформацію, що може призвести до фінансових втрат», – наголошують у поліції.

Правоохоронці наголошують: назва чату у месенджері, що схожа на офіційну, ще не свідчить про його справжність. Якщо ви перейшли у нього з оголошення у соціальній мережі чи за іншим стороннім посиланням, висока ймовірність, що ви спілкуєтеся з шахраями.

Також у ГУНП наголошують, що нині (станом на 15 листопада 2022 року) офіційно призупинено збір заявок для отримання міжнародної грошової допомоги. Водночас, якщо ви раніше реєструвалися на офіційному сайті Мінсоцполітики «Є допомога», саме там можете перевірити статус заявки (https://aid.edopomoga.gov.ua/). Переходити за додатковими посиланнями, вводити відомості про банківські рахунки для цього не потрібно.

Скриншот із сайту Мінсоцполітики, зроблений пресслужбою ГУНП

Інформацію про надання гуманітарної допомоги, у тому числі й грошової, пенсійних та соціальних виплат тощо можна дізнаватися на офіційному вебсайті Міністерства соціальної політики України (https://www.msp.gov.ua/).

Скриншот із сайту Мінсоцполітики, зроблений пресслужбою ГУНП

Під час оформлення електронних заяв та інших документів, пов’язаних із зазначенням особистої інформації, звертайте увагу, чи знаходитеся ви на офіційному та захищеному Інтернет-ресурсі (його адреса повинна починатися з https://, у деяких браузерах також стоїть піктограма «замок», «щит» тощо).

Не встановлюйте на свої комп’ютери, телефони чи інші гаджети стороннє програмне забезпечення, яке вам пропонують невідомі особи для нібито отримання соціальної допомоги.

У разі сумнівів або підозр, що вас намагаються ошукати, порадьтеся з рідними або фахівцями з кібербезпеки.

Як повідомляв Житомир.info, з літа 2022 року пресслужба ГУНП у Житомирській області почала повідомляти про систематичні випадки шахрайства: на гачок аферистів потрапляли жителі області, бажаючи оформити соціальну допомогу від держави. У результаті необачного розголошення конфіденційної інформації заявники втрачали власні гроші. Зокрема, 21 вересня у поліції розповідали про кілька нових звернень жителів області про шахрайства, що пов’язані з їх намаганням отримати соціальні виплати. За добу люди втратили понад 28 тис. грн. А за добу 31 жовтня 2022 року троє жителів Житомирської області звернулись до поліції із заявами про ошуканства під час спроби оформлення грошових виплат за державними програмами.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: шахрай шахрайство ГУНП поліція ошуканство соцвиплата  
Матеріали по темі