У Житомирській області чотири природні об’єкти хочуть оголосити заказниками, ще один – ботанічною пам’яткою.
Проєкти рішення сесії Житомирської обласної ради «Про оголошення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення» 28 листопада 2022 року оприлюднили на сайті облради.
У додатку до проєкту рішення описані 5 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Відповідно до характеристик, на територіях, про які йдеться, розкинулись вікові ліси, ростуть трави та квіти, занесені до Червоної і Зеленої книг України, водяться тварини, що потребують охорони.
• Лісовий заказник місцевого значення «Урочище Зікове»
Площа – 227,8 га. Місцезнаходження – ДП «Городницьке лісове господарство», Курчицьке лісництво.
Коротка характеристика. Територія заказника – це слабо-хвиляста водороздільна ділянка, зайнята переважно дубово-сосновими та грабово-дубовими лісами. Пріоритетами в охороні флори та фауни заказника є старовікові (130-160 років) сосново-дубові ліси крушиново-трясучковидноосокові, а також рідкісні види рослин, занесені у Червону книгу України (2009), зокрема, гніздівка звичайна, булатка червона, лілія лісова, любка дволиста та коручка морозноковидна; рідкісні рослинні угруповання, занесені у Зелену книгу України – звичайнодубові ліси жовторододендронові; види птахів, що охороняються за Бернською конвенцією, а саме: з денних хижих птахів-канюк звичайний та яструб великий, а з нічних хижих птахів-сова сіра та сова вухата.
• Лісовий заказник місцевого значення «Мокренський»
Площа – 56,1 га. Місцезнаходження – ДП «Городницьке лісове господарство», Ярунське лісництво.
Коротка характеристика. Основним завданням заказника є охорона та збереження в природному стані унікальних високобонітетних, старовікових (120-125 років) дубових, грабово-дубових та липово-дубових лісів неморального типу.
Пріоритетом охорони у заказнику є рідкісні види рослин, занесені у Червону книгу України (2009), а саме: підсніжник білосніжний, коручка морозниковидна, лілія лісова, любка зеленоквіткова, гніздівка звичайнаОсновним завданням заказника є охорона та збереження в природному стані унікальних високобонітетних, старовікових (120-125 років) дубових, грабово-дубових та липово-дубових лісів неморального типу.
Пріоритетом охорони у заказнику є рідкісні види рослин, занесені у Червону книгу України (2009), а саме: підсніжник білосніжний, коручка морозниковидна, лілія лісова, любка зеленоквіткова, гніздівка звичайна.
• Ландшафтний заказник місцевого значення «Любарський»
Площа –159,2611 га. Місцезнаходження – Любарська селищна рада.
Коротка характеристика. Ландшафтна територія заказника - це верхів`я р. Случ та прилеглі ділянки заплави. Загальний вигляд заплави досить строкатий – чергування ділянок евтрофних трав`яних, трав`яно-гіпнових та чагарникових боліт, а також болотистих та торф`янистих лук.
Пріоритеними в охороні у заказнику є види тварин, що охороняються за Бернською конвенцією, а саме: лебідь-шипун, чапля сіра, чапля біла, бугай, бугайчик, а також черепаха болотна. З рослинного світу пріоритетними в охороні є рідкісні угруповання прикріплених водних видів з плаваючим на поверхні листям – латаття білого та глечиків жовтих, занесених у Зелену книгу України
• Ландшафтний заказник місцевого значення «Трощанський»
Площа – 105,1864 га. Місцезнаходження – Краснопільська сільська рада, Вільшанська сільська рада.
Коротка характеристика. Територія заказника в цілому повторює напрямок р. Тетерів і простягається вузькою смугою вздовж її течії близько 3,7 км. Ширина заказника сильно змінюється. Вона є найбільшою у південній частині (близько 200 м), а найменшою (50 м) у північній частині, де його територія виділена у межах прибережної захисної смуги р. Тетерів.
Пріоритетними в охороні у заказнику є рідкісні види тварин, що охороняються за Бернською конвенцією - чапля біла, бугай. До Бернської конвенції і в Червону книгу України (2009) занесена скопа.
З рослинного світу пріоритетними в охороні є рідкісні водні угруповання латаття білого та глечиків жовтих, які занесені у Зелену книгу України
• Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Поліський дуб»
Площа – 0,01 га. Місцезнаходження – На території центральної садиби Поліського природного заповідника в с. Селезівка.
Коротка характеристика. Пам’ятка природи місцевого значення «Поліський дуб» (вік - 350 років) знаходиться у 20 м від центральної будівлі Поліського природного заповідника, за адресою: вул. Заповідна, 1.
Нагадаємо, 23 листопада 2022 року на сайті міської ради оприлюднили проєкт рішення сесії «Про погодження створення об’єктів природно-заповідного фонду», відповідно до якого пам’ятками природи місцевого значення хочуть зробити два дуби в центрі міста, а також створити ландшафтний заказник місцевого значення на вулиці Богунській.
Як повідомляв Житомир.info, 21 вересня 2021 року на сайті облради оприлюднили проєкт рішення сесії Житомирської обласної ради «Про оголошення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення». У проєкті йшлося про оголошення 7 заказників місцевого значення.