На сесії Житомирської міської ради, яка відбулася 15 грудня 2022 року, ухвалили рішення про перейменування 18 топонімічних об’єктів у Житомирі.
Про це стало відомо з матеріалів сесії, які згодом були оприлюднені на сайті міської ради.
«Відповідно до рекомендацій Уповноваженого із захисту державної мови щодо окремих питань застосування української мови, як державної мови у діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування (в частині найменування, перейменування, унормування назв географічних об’єктів та об’єктів топоніміки населених пунктів), враховуючи обґрунтування Житомирського державного університету імені Івана Франка щодо приведення окремих назв об’єктів топоніміки м. Житомира до українського правопису та рекомендації міської комісії з топоніміки (…) міська рада вирішила перейменувати топонімічні об’єкти у місті Житомирі без зміни нумерації будівель», – ідеться у рішенні.
Також, відповідно до рішення, управління житлового господарства міської ради в бюджеті розвитку міста на 2023 рік має передбачити кошти на виготовлення та встановлення табличок з назвами вулиць і адресами будинків та здійснити їх встановлення.
У додатку наданий список перейменованих вулиць і провулків.
Скриншот з рішення Житомирської міської ради від 15.12.2022 року
Як повідомляв Житомир.info, в травні 2022 року кандидат історичних наук Геннадій Махорін розповідав, що у Житомирі 26 вулиць та провулків потребують заміни назв у процесі «дерусифікації». На початку серпня експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики України з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму визначила список десяти найбільш поширених «російських» урбанонімів, які рекомендуються до перейменування у першу чергу, у центрі Житомира таких є три.
Міська комісія з топоніміки 3 жовтня 2022 розглянула звернення житомирян щодо перейменування одинадцяти вулиць, парку Гагаріна та зміни назв вулиць відповідно до вимог сучасного правопису. 8 листопада оприлюднили проєкт рішення сесії міської ради про перейменування 18 вулиць та провулків відповідно до українського правопису, а «дерусифікацію» назв ще двох десятків вулиць планують розглядати поетапно.