10 січня депутати Житомирської обласної ради зібралися на позачергову сесію, щоб направити звернення до центральних органів влади стосовно реформування лісової галузі. Зокрема, депутати виступили проти того, щоб комунальне підприємство «Житомироблагроліс» у результаті реформування перейшло в іншу власність.
«На сьогоднішньому засіданні пропонується розглянути звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо недопущення прийняття проєкту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»», – сказав в.о. голови Житомирської обласної ради Володимир Ширма.
«Всім, напевно, відомо, що наприкінці 2022 року на сайті Державного агентства лісових ресурсів з'явилася інформація, вірніше, проєкт закону, яким передбачено створення Державної акціонерної компанії «Ліси України». До складу компанії мають увійти державні лісгоспи й комунальні підприємства, тобто і наше підприємство, яке сьогодні належить до власності обласної ради. Я нічого не маю проти реформи, можливо, потрібно реформувати. Сьогодні не все так гарно у лісах, реально є проблеми. Але моє бачення, думка, як керівника підприємства: я не погоджусь з тим ніколи, що КП «Житомирагроліс» має увійти до цієї акціонерної компанії», – сказав депутат Житомирської обласної ради, генеральний директор ЖОКАП «Житомироблагроліс» Ігор Рибинський.
«В Україні триває реформа децентралізації, яка усією Європою визнана найуспішнішою реформою. В контексті цього, коли у громад забирають активи наверх, мені здається, що це потурання реформи децентралізації», – додала депутат Житомирської обласної ради Тетяна Парфентієва.
На сесії виступив й Овруцький міський голова.
«Дане підприємство, яке знаходиться у комунальній власності, сьогодні там працює більш ніж 165 осіб, а у пожежонебезпечний період працює понад 200 осіб. Конкретно підприємством перераховано понад 5 млн ПДФО, понад 10 млн сплатили орендної плати, податок на землю понад 500 тисяч. Для нашої громади – це дуже важливо, оскільки, коли підприємство знаходиться у комунальній власності облради, воно може забезпечити соціальну сферу. Нам потрібно утримання для бюджетної сфери у зимовий період більш ніж 15 тисяч кубів дров», – каже Овруцький міський голова Іван Коруд.
На сесії були присутні 36 депутатів з 64, рішення про направлення звернення прийняли одноголосно.
По завершенню сесії на брифінгу для журналістів директор комунального підприємства «Житомироблагроліс» та в.о. голови Житомирської облради зазначили, що наразі не розуміють, яка користь буде від реформи, тому вважають недоцільним відмовлятися від потужного підприємства.
«Реально будуть скорочені робочі місця, буде зменшено надходження податків до бюджетів усіх рівнів, про користь цієї реформи нікому не відомо, ніхто не проінформував, ніхто не порахував, який буде економічний результат», – сказав Ігор Рибинський.
«Це потужне підприємство, яке має потужну матеріально-технічну базу, кваліфікованих спеціалістів, воно рентабельне, платить заробітну плату одну з найбільших по наших комунальних підприємствах – понад 21 тисяча грн. Сплачує податки до обласного бюджету, до місцевих – понад 350 млн грн. Це потужне підприємство, тому депутати облради проти, щоб воно входило в склад невідомого акціонерного товариства, яке десь там розмиється, і його не буде видно», – додав в.о. голови Житомирської обласної ради Володимир Ширма.
Нагадаємо, 158 державних лісогосподарських підприємств об'єднають в єдине державне спеціалізоване підприємство «Ліси України», реформа вирішить конфлікт інтересів у лісовій сфері – Держлісагентство матиме контролюючі функції, а новостворене підприємство – господарчі. Постановою від 7 вересня 2022 року Уряд ліквідував як юридичні особи публічного права 24 територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів та утворив 9 міжрегіональних територіальних органів, один з яких базуватиметься в Житомирі.
Як повідомляв Житомир.info, 12 липня 2022 року Житомирська обласна рада оприлюднила звернення до Кабінету міністрів, Державного агентства лісових ресурсів щодо «недопущення руйнування лісової галузі в Україні внаслідок її реформування шляхом реорганізації державних лісогосподарських підприємств та створення єдиного унітарного комерційного підприємства». Звернення ухвалили на сесії облради 14 липня 2022 року. Відповіді на звернення оприлюднені на сайті облради: 5 серпня – відповідь Державного агентства лісових ресурсів, 11 серпня – відповідь Міндовкілля. В обох відповідях є посилання на лист Центру розвитку ринкової економіки, який вважає критично необхідним негайне реформування існуючої системи.