Верховна рада підтримала законопроєкт, який запроваджує можливість компенсації за знищене та пошкоджене житло.
Про це 23 лютого повідомила пресслужба Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
«Підтриманий народними депутатами законопроєкт №7198 визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, її види, механізм оцінки та прийняття рішення щодо її надання, а також можливості її використання для отримання нового житла», - йдеться у повідомленні.
Хто зможе отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно:
власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фізособи);
фізособи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
спадкоємці вищевказаних осіб.
Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Це стосується відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.
Механізм компенсації
Подати заяву на компенсацію можна буде через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.
Рішення щодо надання компенсації буде прийматись органами місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Ці комісії розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.
Розмір компенсації вираховуватиметься відповідно до спеціальної методики, яка наразі розробляється Урядом.
Зокрема, особи, чиє житло було зруйновані, отримають житловий сертифікат, який відображатиме суму компенсації, та протягом 5 років зможуть його використати для придбання нового житла.
Наразі Уряд розробляє алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджено.
Джерела для фінансування компенсації:
Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури
кошти державного та місцевих бюджетів
кошти МФО, інших кредиторів та інвесторів
міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога
репарації або інші стягнення з рф.
«Зауважимо, що відновлення пошкодженого і зруйнованого житла є одним з основних напрямів діяльності новоствореного Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення). Завдяки схваленню Парламентом механізму компенсації Агентство отримує можливість розпочати роботу з планування та реалізації проєктів відновлення та будівництва житла. Законопроєктом передбачено, що Реєстр пошкодженого та знищеного майна виступатиме єдиною базою даних для фіксації руйнувань та компенсації», - зазначають в міністерстві.
Розробку державної політики компенсації здійснюють Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Міністерство цифрової трансформації, Комітет Верховної ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Ухвалений закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.
Нагадаємо, в Житомирській області за 40 днів війни, станом на 4 квітня 2022 року було зруйновано та пошкоджено 375 будівель, зокрема – повністю знищено 75 житлових будинків та 3 гуртожитки.
Як повідомляв Житомир.info, 10 лютого 2023 року міська влада інформувала, що Житомир візьме участь у програмі «ВідновиДім», кошти на реалізацію якої виділяє Європейський Союз: долучитись до програми зможуть пошкоджені внаслідок ворожих атак ОСББ міста, йдеться не про вщент зруйновані будинки, а ті, в яких вціліли несучі конструкції. Начальник ОВА Віталій Бунечко 14 лютого звітував, що спільними зусиллями держави, Житомирської обласної військової адміністрації та громад вдалося відновити 97 багатоквартирних та 1462 приватні будинки: минулого року на відновлення було спрямовано понад 200 млн грн, на 2023 рік в обласному бюджеті на це передбачено ще 150 млн грн.