Влада

У МОЗ розповіли, що вже зроблено для вдосконалення процесу проходження військово-лікарських комісій

12 May 2023, 12:44

Триває повномасштабна війна, і щодня зростає кількість поранених, яким необхідно здійснювати військово-лікарську експертизу. У зв'язку з цим суттєво зросло і навантаження на працівників військово-лікарських комісій (ВЛК).

На цьому наголошують у пресцентрі Міністерства охорони здоров’я. 11 травня там розповіли, що вже зроблено для вдосконалення військово-лікарських комісій.

Зазначається, що МОЗ активно долучається для того, щоби допомогти розв’язати цю проблему і забезпечити нашим захисникам, які отримали поранення, зручні умови проходження ВЛК.

ВЛК у цивільних медзакладах

Уряд ухвалив важливе рішення про впровадження нового пакету «Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» у межах Програми медичних гарантій. Цей пакет має на меті забезпечити оплату медоглядів командами лікарів у цивільних медзакладах для оцінювання придатності до військової служби.

Кількість та перелік цивільних медзакладів, на базі яких функціонуватимуть позаштатні ВЛК при центрах комплектування та соціальної підтримки, визначає керівництво військових адміністрацій з урахуванням поточного навантаження. Своєю чергою, Національна служба здоровʼя укладає договори з цими закладами та забезпечує оплату наданих послуг.

Загалом очікується, що в межах пакету буде законтрактовано близько 500 медзакладів.

Усі послуги, які входять до пакета, безоплатні для військовозобов'язаних, які проходять ВЛК. Зокрема, коштом держави покривається:

• проведення лабораторних та інструментальних досліджень;

• направлення особи за наявності показань в інші медзаклади для проведення необхідних консультацій та обстежень, а також для надання спеціалізованої медичної допомоги (у разі потреби);

• оформлення проєктів довідок та формування медичних висновків щодо стану здоров’я особи.

Окрім того, цивільні медзаклади залучаються, аби розвантажити чинну мережу гарнізонних та госпітальних військово-лікарських комісій. Мова йде саме про проходження ВЛК захисниками після отриманих поранень, травм чи захворювань під час військової служби, або продовження лікування (надання відпустки).

Цифровізація ВЛК

Багато процесів цивільної медицини є автоматизованими, цей досвід МОЗ хоче імплементувати у військовій медицині. Наразі процес проходження ВЛК забюрократизований та потребує великої кількості різноманітних паперових довідок.

Нині МОЗ допомагає впровадити електронний документообіг між закладами охорони здоров’я, військовими частинами та територіальними центрами соціальної підтримки. Це дозволить не лише спростити процедуру проходження ВЛК, а й скоротить час її проходження.

Також впроваджується електронна черга на ВЛК. Онлайн-запис до спеціалістів під час проходження військово-лікарських комісій уже працює у тестовому режимі в тих містах, де її проходять найбільше людей. Йдеться про Львів, Київ, Харків, Вінницю та Одесу. Далі планується перевести на електронну чергу усі комісії.

Окрім того, залучаються медзаклади системи Міноборони до роботи з електронною системою охорони здоров’я, це надасть їм доступ до анамнезу поранених бійців, що проходять ВЛК. Ведеться робота і з забезпечення їх комп'ютерною технікою.

Проходження ВЛК буде зручним

Українські захисники повинні проходити ВЛК у комфортних умовах. Тому нині втілюється ряд рішень, аби проходження ВЛК у цивільних медзакладах відбувалося максимально зручно для поранених.

Зокрема, всі медзаклади, на базі яких працюватимуть ВЛК, повинні бути оснащені:

• зручними меблями;

• санітарно-гігієнічними кімнатами;

• засобами для інформування та навігації.

Законодавчі зміни

Ухвалено зміни до законів України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та «Статут внутрішньої Служби Збройних Сил України», які передбачають спрощення процедури відправлення пораненого військовослужбовця на лікування та оформлення відповідних документів.

Окрім цього, врегульовано можливість розширення мережі ВЛК через залучення цивільних закладів охорони здоровʼя.

У МОЗ нагадують, що процес удосконалення роботи ВЛК – це спільна робота численних відомств. Збройні Сили України, Міністерство оборони України, Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство у справах ветеранів України, Міністерство цифрової трансформації України та ГО «Принцип» працюють над тим, щоби проходження військово-лікарської комісії відбувалося швидко і зручно для наших захисників.

Нагадаємо, правозахисний центр «Принцип» створив правовий навігатор для військових, які отримали поранення.

А у березні 2023 року анонсувалося, що вже в квітні планується розпочати пілотний проєкт із розгортання системи е-документообігу у військових частинах.

Як повідомляв Житомир.info, 25 лютого 2023 року під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулася нарада щодо оптимізації процесів військово-лікарської експертизи: обговорювали, як прибрати зайву бюрократію та можливі зловживання з процесу проходження військово-лікарських комісій.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: МОН військовий ВЛК МСЕК комісія  
Матеріали по темі