Проєкт «Соціальна кухня» працює більш ніж рік і за цей час тут встигли приготувати понад 140 тисяч гарячих обідів для ВПО та людей, які проживають в житомирській громаді.
«Більш ніж 145 тисяч обідів за минулий рік і два місяці 2022 року. З них – це 80% внутрішньо переміщені особи. Ми їх беремо на облік, ставимо на облік всіх перший раз на місячний термін. Люди, які за 70+, ми даємо їм термін до трьох місяців. Ну, і пізніше дивимося, який стан людина має», – розповідає менеджерка проєкту «Соціальна кухня» благодійного фонду «Карітас-Спес» Світлана Каганович.
У порівнянні з минулим роком кількість обслуговуваних осіб скоротилася вдвічі через зменшене фінансування.
«Минулий рік весь ми обслуговували з понеділка по п’ятницю по 600 людей щоденно. На сьогодні з січня місяця ми трішки зменшили кількість, зараз у нас на обслуговуванні 300 осіб щоденно. У зв’язку з трохи важким фінансовим становищем, трохи зменшене фінансування. Але ми надіємося, що ми знову будемо більше людей годувати щоденно», – каже Світлана Каганович.
Сьогодні на обід приготували плов, гороховий суп з м’ясом та салат з пекінської капусти. Кухарки розповідають, що меню щоденно змінюється і вони раді допомагати тим, хто цього потребує.
«В такий важкий час, напевно кожній людині щось допомогти іншій, це дуже приємно. І ми стараємося і в нас виходить це, і жодного разу ми не повторюємо одну й ту саму страву, ми змінюємо кожен день, меню в нас кожен день міняється і все смачно виходить, люди дякують», – розказує кухарка Неля.
Кожен приїхав до Житомира з різних міст, які постраждали внаслідок російської агресії, і вони дійсно вдячні, що існує така допомога.
«Я ВПО з Донецької області, місто Лиман і я дуже вдячна, дуже приємно організація таких обідів, як ось тут в «Карітас-Спес», – ділиться Марія.
«Я теж переселенка з Донецької області, місто Вугледар. Якщо знаєте там будинки повністю зносять, повертатися вже немає куди, була надія, а зараз її вже немає. Така справа дуже важлива для людей і ці обіди дуже виручають і вони дуже велику справу роблять», – розповідає Людмила.
Також пані Марія розповідає про момент за весь час роботи, який запам'ятався їй найбільше.
«Найбільш вразило те, коли підірвали у Херсоні дамбу і люди приїхали прямо з вокзалу до нас з дітками маленькими «голі-босі» все покидали там і приїхали до нас. Ми їх звичайно нагодували, дівчата обігріли, відправили в офіс туди й там їм надали первинну допомогу, яку потрібно було надати, чим могли – тим допомогли. Дуже було боляче дивитися, коли вся сім'я зривається з місця і переїжджає в зовсім інше місце», – ділиться кухарка Марія.
Проєкт «Соціальна кухня» мав працювати до осені минулого року, проте в листопаді його продовжили ще на рік.
«Вирішили продовжити, тому що, люди потребуючі є, їх достатньо багато і попит на цю послугу є, вони себе зарекомендували, як якісна послуга тому, кращі практики треба продовжувати. Міська рада наразі співфінансує, так би мовити, цю діяльність, а саме витрати на електроенергію та воду, це близько 700 тисяч гривень в рік», – каже директорка департаменту соціальної політики Вікторія Краснопір.
Також обіди доставляють представникам УТОСу, яким фізично складно їх забирати.
«Це люди, які мають найбільш важку інвалідність по зору. В сучасних умовах, особливо взимку, їм достатньо важко добиратися на інший кінець міста для того, щоб отримати гарячий обід і потім повертатися назад. Тобто це ті люди, яким все ж таки бажано цю послугу доставляти . Таким чином навіть до цієї категорії громадян гуманний підхід, не просто накормити, а ще й доставити», – каже Вікторія Краснопір.
Нагадаємо, 13 листопада виконком прийняв рішення про продовження роботи «Соціальної кухні» на польовій.
Як повідомляв Житомир.info 18 жовтня 2022 року у Житомирі запрацював благодійний проєкт «Соціальна кухня», який безплатно забезпечуватиме переселенців та малозахищених гарячими обідами. Вже наступного дня на цій кухні готували їжу для близько двох сотень людей.