Міністерство культури та інформаційної політики оголосило про початок подання заявок для відбору проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини.
Про це 19 квітня повідомила пресслужба МКІП.
«Зокрема, це стосується замків, інших фортифікаційних, оборонних, палацово-паркових комплексів, реконструкції, капітального ремонту, будівництва, благоустрою об’єктів культурного призначення та інших об’єктів державної форми власності, які будуть реалізовані в рамках програми «Велике будівництво». У відборі візьмуть участь проекти, котрі відповідатимуть встановленим законодавством вимогам», - йдеться у повідомленні.
При цьому у зв’язку з викликами, пов’язаними з триваючою російською агресією, впродовж 2024 р. пріоритетними при розподілі коштів під час відбору проектів, в рамках програми «Велике будівництво», будуть наступні напрямки:
1) роботи, на яких було розпочато у попередні роки, в тому числі завершення проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту, невідкладних протиаварійних та консерваційних робіт на пам’ятках культурної спадщини, розпочатих у попередні роки і які перебувають на фінальній стадії робіт (не більше 20% до завершення);
2) включеним до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (для пам’яток культурної спадщини);
3) щодо об’єктів, що перебувають в аварійному стані;
4) проекти робіт з встановлення та ремонту інженерних мереж на пам’ятках та їх території, закладах культури (системи протипожежного захисту, водопостачання, опалення тощо);
5) проекти з протиаварійних та невідкладних консерваційних робіт на об’єктах, що постраждали внаслідок російської збройної агресії.
Для розгляду проекту, згідно з діючим законодавством, заявникам потрібно подати наступні документи:
заявку на участь у відборі;
письмову згоду суб’єкта, в якого пам’ятка культурної спадщини/об’єкт будівництва перебуває на праві господарського відання чи на праві оперативного управління, на проведення робіт, зазначених у заявці;
копію охоронного договору на пам’ятку культурної спадщини;
інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
інші передбачені законодавством документи.
«Документи приймаються протягом 15 календарних днів, починаючи з дня оприлюднення оголошення. Для участі у відборі заявникам необхідно надіслати документи супровідним листом на електронну адресу: info@mkip.gov.ua, темою листа має бути зазначено «подання заявки», - інформує МКІП.
Нагадаємо, станом на серпень 2023 року в переліку ЮНЕСКО було три релігійні об'єкти Житомирської області, які були пошкоджені чи зруйновані внаслідок російських обстрілів. В січні 2024 року Житомирська єпархія УПЦ програла в апеляційному суді справу щодо палацу Терещенків у селищі Червоному і має повернути його державі. Начальник ОВА Віталій Бунечко заявляв, що поки об’єкт «законсервують», а після закінчення війни маєток Грохольських-Терещенків у смт Червоному планують відновити та зробити туристичним магнітом Житомирської області.
Як повідомляв Житомир.info, у 2020 та 2021 роках Житомирська область отримала більш ніж 3 млрд гривень на реалізацію проєктів в рамках президентської програми «Велике будівництво». Зокрема, у Житомирі за програмою «Велике будівництво» за 33 млн грн реконструювали історичну будівлю магістрату на Замковій горі: урочисте відкриття було 23 серпня 2021 року, але станом на січень 2024 року музей природи в відреставровану будівлю так і не переїхав, бо треба ще купити меблі та вітрини і залишається невирішеною проблема з опаленням.