Влада

Житомирська прокуратура зобов’язала три міста та два селища розробити охоронну документацію для культурної спадщини

1 July 2024, 10:02

На Житомирщині налічується 10 міст, селищ та сіл, які внесено до Списку історичних населених місць України. У зв’язку з цікавим і багатим історичним минулим вони мають перебувати під охороною, убезпечуватися від руйнування та забудови. Для збереження самобутності й унікальності кожен такий населений пункт повинен мати історико-архітектурний опорний плани.

Прокуратура встановила, що опорні плани самостійно розробили лише міста Житомир, Бердичів, Коростень, Звягель та Олевськ.

Відтак пред’явлено до суду 5 позовів про зобов’язання органів місцевого самоврядування розробити охоронну документацію для стародавніх містечок Радомишль, Коростишів, Овруч, а також селищ міського типу Любар і Миропіль.

Про це 28 червня повідомив Офіс Генерального прокурора України.

«Наразі суд визнав протиправною бездіяльність місцевої влади і зобов’язав вжити заходів для розроблення і затвердження історико-архітектурного опорного плану для Мирополя. Позови щодо інших історично населених місць – на розгляді. Миропіль – куточок найпівденнішого Полісся, що заселений з давніх часів. На його території знайдено знаряддя праці доби неоліту, виявлено поселення трипільської культури, поховання доби міді та бронзи, а також давньоруське городище і кургани», - йдеться в повідомленні.

Овруч (древня назва – Вручай) належить до найдавніших міст у Східній Європі. Ця місцевість була заселена 5-4 тисяч років до н. е., а місто засноване у 946 році та згадується ще у літописі «Повість минулих літ».

«Житомирщина багата і на археологічні пам’ятки, адже територія була заселена вже в епоху раннього палеоліту – понад 100 тисяч років тому. У зв’язку з цим органи прокуратури реагують на факти протиправного розпорядження землями історико-культурного призначення. До суду пред’явлено 6 позовів на земельні ділянки загальною площею 91 га», - розповідає прокурор управління представництва інтересів держави в суді Житомирської обласної прокуратури Лілія Зименко.

Фото з сайту Офісу Генерального прокурора України

За позовом Коростишівської окружної прокуратури зобов’язано приватне товариство повернути державі 4 га землі з археологічною пам’яткою-об’єктом культурної спадщини «Стрижівка-1. Поселення ХІІ-ХІІІ століття», що на лівому березі річки Тетерів.

Фото з сайту Офісу Генерального прокурора України

Землі незаконно вибули у власність двох місцевих жителів, які продали їх приватному товариству. Намір розробляти піщаний кар’єр на давньому поселенні викликав значний суспільний резонанс й загрожував повним знищенням археологічної пам’ятки.

Фото з сайту Офісу Генерального прокурора України

Також окружна прокуратура не допустила протиправне вибуття з державної власності 1,2 га землі з цінною археологічною пам’яткою ХVI-ХVII століть – Городище «Замчище».

Після відкриття провадження у справі відповідачі добровільно повернули державі цю земельну ділянку.

На цей час суди розглядають позови щодо повернення у державну власність земельних ділянок на території Житомирської ОТГ з пам’ятками археології городище ХІІ-ХІІІ ст., 2 поселення І тис до н.е., поселення VII-VI ст. до н. е., стоянка IV тис до н.е. У Чижівській ОТГ – з пам’яткою археології «Північне та південне городище літописного міста Возвягеля і посад» ІХ-ХІІІ ст., у Чуднівській ОТГ – з давньоруським городищем ХІІ-ХІІІ ст.

Кожен об'єкт культурної спадщини – це частина історії, коріння, з якого проростає наша ідентичність. Саме тому їх для майбутніх поколінь є одним із важливих напрямів представницької діяльності органів прокуратури.

Нагадаємо, у листопаді 2023 року Бердичеві прокуратура зобов’язала експосадовця-підприємця знести склад, самовільно збудований поруч із майже 130-річною синагогою. Не маючи жодних дозвільних документів, він зайняв особливо цінну земельну ділянку, розташовану в охоронюваній зоні об’єкта культурної спадщини, та побудував приміщення площею 112 кв.м.

Як повідомляв Житомир.info, у жовтні 2022 року за позовом Житомирської окружної прокуратури власника пам’ятки національного значення – приміщень келій єзуїтського монастиря – у судовому порядку зобов’язано укласти з органом охорони культурної спадщини охоронний договір задля проведення реставраційних, консерваційних та ремонтних робіт з метою збереження. Йдеться про важливий об’єкт культурної спадщини, який побудований ще у 1760-х роках, одну з найстаріших архітектурних споруд міста Житомира, внесену (24.08.1963) до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Прокурори встановили, що тривалий час, з квітня 2004 року, нежитлове приміщення келій єзуїтського монастиря перебуває у колективній власності місцевої асоціації.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: прокуратура культурна спадщина пам'ятка Офіс генерального прокурора Зименко Овруч Миропіль Радомишль Любар Коростишів  
Матеріали по темі