Новини компаній

Чи можна під час війни забрати депозити з банків?

31 July 2024, 16:09

Обсяг депозитних вкладів в Україні, навіть у роки повномасштабного вторгнення, має тенденцію до зростання. Громадяни та фізичні особи-підприємці поступово переконуються у безпечності та ефективності такого способу накопичення коштів, особливо у період підвищених ризиків для зберігання готівки.

Гроші на депозитних рахунках перебувають під захистом не тільки банківської установи, але й держави в особі Фонду гарантування. Вони захищені договірними зобов’язаннями від пошкодження, втрати через насильницькі дії, шахрайство або стихійні лиха. Банк забезпечує відповідальне зберігання коштів та повинен повернути вклад із нарахованими відсотками після закінчення терміну дії депозитного договору. Своєчасність та повний обсяг повернення додатково гарантує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, що під час дії режиму воєнного стану забезпечує повернення 100% грошей з рахунку, включно з нарахованими відсотками, за будь-яких умов.

Щоб не сумніватися в отриманні своїх коштів з ощадного рахунку, варто при відкритті депозиту переконатися, що банк є учасником Фонду гарантування вкладів. Одним із таких є Unex Bank, який пропонує вигідні та зручні депозити під час війни. Дізнатися про них більше можна за посиланням: https://unexbank.ua/privatnim-osobam/depoziti/unex-maksimum.

Політика НБУ від лютого 2022 року незмінно декларує безпечність та доступність депозитних вкладів, наголошуючи, що банківські установи зобов’язані своєчасно повертати вклади та нараховані відсотки. Завдяки цьому кожен вкладник — фізична особа чи ФОП, що відкрили депозит у будь-якому платоспроможному банку, що не перебував на той момент у стані ліквідації, можуть бути впевнені у поверненні коштів в повному обсязі з відсотками під час дії воєнного стану без обмеження суми вкладу. Після скасування воєнного стану, згідно з рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, обов’язкова сума для повернення за вкладами становитиме 600 тис. грн.

Існують певні обмеження на повернення коштів за депозитами в іноземній валюті. Протягом воєнного стану та поза його межами вкладники зможуть отримати свої кошти у перерахунку на гривню за актуальним курсом НБУ на день визнання банку неплатоспроможним. Але, зважаючи, що банківський регулятор розраховує офіційний курс за реальними ринковими угодами на міжбанку, жодних втрат конвертація валюти в гривню в такому випадку не принесе.

Гроші з депозитів можна вивести перерахунком на поточний рахунок або зняти готівкою в касі фінустанови без комісії. Для першого способу обмежень не існує, проте другий передбачає певні умови, що закладені нормативними актами:

  • гроші з валютного рахунку можна разово вивести у валюті рахунку в сумі, еквівалентній 100 тис. грн на день;
  • гривневі вклади видаються у сумі до 100 тис. грн на день без комісії.

Громадяни, що перебувають на територіях під загрозою окупації або поблизу зони бойових дій, також можуть безперешкодно знімати кошти з депозитних рахунків у національній чи іноземній валютах за умови, що у місцевих відділеннях банку є достатня сума у готівці. Рішення щодо виконання таких запитів приймають керівники філій на місцях. У разі відсутності потрібного обсягу готівки, можуть запропонувати видати кошти з депозиту перерахунком на карту.

Актуальним залишається питання дострокового розірвання депозитного договору. Під час війни щодо нього діють стандартні правила, згідно з якими вкладник може достроково закрити депозит та отримати свої кошти, якщо така можливість була передбачена депозитним договором. Щодо уточнення такої інформації варто звернутися до свого банку та проконсультуватися у менеджера.

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі