Новини компаній

Профілактика медикаментозного риніту

1 August 2024, 10:00

Відчуття закладеності носа може серйозно погіршити якість життя, особливо, коли хвороба вже давно минула, а цей неприємний симптом — ні. Іноді це трапляється через надмірне та тривале використання назальних деконгестантів, тобто крапель та спреїв для носа. Цей стан має назву «медикаментозний» або «рикошетний риніт» і його часто недооцінюють, хоча він може призвести до значних проблем зі здоров’ям. Це ускладнення від некоректного використовування медикаментів, з яким самому, без лікарського нагляду, впоратися не так просто.

Щоб не допустити цього стану, буде доречним дізнатися більше про профілактику медикаментозного риніту та загальні правила використовування ліків проти нежитю, через часте та безконтрольне вживання яких він і виникає.

Що таке медикаментозний (рикошетний) риніт?

Хронічне запалення носових шляхів, яке носить цю назву, провокується частим використанням препаратів, що містять судинозвужувальні речовини. Спочатку вони допомагають зменшити набряк, але при використанні більш як 5-7 днів поспіль починають викликати звикання, призводять до потреби в повторному застосуванні препарату[1]. Це відбувається тому, що слизова оболонка носа звикає до постійного звуження судин, і, коли дія ліків минає, вона «бунтує» — з'являється набряк, виділення, чхання. Це і є медикаментозний риніт.

Основними симптомами цього стану є:

  • постійна закладеність носа, що не минає без застосування деконгестантів;
  • часте чхання;
  • відчуття сухості та подразнення в носі;
  • зниження нюху.

Діагностику захворювання проводить лікар-отоларинголог.

За даними ВООЗ, медикаментозний риніт є одним із найпоширеніших захворювань носа, що вражає до 5% населення світу. В Україні ця проблема також актуальна: за статистикою, близько 3% українців страждають від медикаментозного риніту[2]. Ці цифри підкреслюють важливість профілактики та своєчасного лікування цього захворювання.

Як запобігти медикаментозному риніту?

Ось перелік порад, знаючи які можна уникнути розвитку симптомів:

  • Ставтеся до нежитю серйозно. Лікуйте його уважно і дотримуйтеся рекомендацій щодо застосування препаратів: не частіше і не більше того терміну, що вказаний в інструкції. Тільки своєчасне та правильне лікування під керівництвом фахівця допоможе уникнути ускладнень і зберегти здоров'я.
  • Промивання носа сольовим розчином або соком алое. Цей спосіб рекомендують лікарі по всьому світу. Він сприяє полегшенню носового дихання, зволожує слизову оболонку, очищає від подразників.
  • Зволоження повітря, часте провітрювання кімнати. Щоб кисень добре засвоювався, а слизова оболонка в носі не пересихала, потрібно підтримувати в приміщенні температуру близько 20-22 °С та вологість до 60%. Це створює оптимальні умови для дихальних шляхів, знижуючи ризик виникнення риніту та інших респіраторних захворювань не тільки в дорослих, а й в дітей.

Ці поради хоча й мають загальний характер, але є дієвими і допомагають абсолютно всім. При захворюванні важливо створювати умови, в яких організму буде легше впоратися з вірусом, але не рекомендовано займатися самолікуванням. За наявності тривалих симптомів обов'язково зверніться до фахівця.

Джерела:

  • Ramey JT, Beilen E, Lockey R. Drug-induced rhinitis. J Investig Allergol Clin Immunol. 2006; 16(3):148-55
  • Papadopoulos N.G., Bernstein J.A., Demoly P., Dykewicz M., Fokkens W., Hellings P.W., Peters A.T., Rondon C., Togias A., Cox L.S. Phenotypes and endotypes of rhinitis and their impact on management: A PRACTALL report. Allergy. 2015;70:474–494. doi: 10.1111/all.12573.
Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі