«Соціальна кухня» від БФ «Карітас-Спес» - проєкт, що працює вже понад два роки. Від початку своєї роботи вони приготували близько 187 тисяч обідів для ВПО.
Проєкт розширився й почав видавати обіди не тільки в Житомирі, а й в інших громадах області раз на тиждень. Проте до таких обідів часто додають пакунки продуктів, щоб люди могли приготувати власноруч.
«Обсяг роботи збільшився, оскільки ускладнилася логістика. Якщо раніше ми видавали гарячі обіди тут, локалізовано на місці, біля нашої соціальної кухні, то тепер підключилися додаткові працівники, додаткові відстані. У місті Житомирі ми зараз видаємо в середньому 255 обідів, а на виїзд у Звягельський район, місто Звягель це в середньому 300 осіб годуємо, Бердичів також 300 осіб, Коростень 350, і Коростишів трішки менше за сотню. В тому числі в Коростені ми годуємо 57 осіб в геріатричному пансіонаті, а також виїжджаємо ще в нашу Іванівку, поблизу Житомира, в геріатричний пансіонат, і там також 47 осіб», - каже менеджерка з комунікацій ДБФ «Карітас-Спес» Київсько-Житомирської дієцезії Римсько-католицької церкви в Україні Олена Метельська.
На «Соціальній кухні» від самого ранку кипить робота. Щодня меню оновлюється. Кухарки кажуть, що головний інгредієнт страв - приготування з любов’ю.
«Вже майже два роки ми працюємо на цій кухні, годуємо переселенців, готуємо по-домашньому, те, що готуємо вдома, те і готуємо тут. Сьогодні в нас булгур, котлета і помідори. На перше у нас борщ червоний, дуже смачний. До цього ж ми додаємо булочку і печиво. Буває складно, бо як спека була, але ми вже звикли та готуємо з любов'ю. Саме основне, щоб всі були задоволені», - говорить кухарка Марія.
Це місце для людей є не просто пунктом видачі обідів, адже тут вони знайшли друзів, підтримку. Приходячи сюди, обмінюються емоціями та новинами.
«Я з міста Бахмута, у 23-му році приїхала в Житомир. Тут ми тільки отримали допомогу, гарне співчуття наших людей. Рік ходжу сюди, я якраз приїхала, і поставили мене в чергу. Обіди смачні, дуже гарні, аж за вухами лящать», - розповідає Катерина.
«Я з Сєверодонецька, в Житомирі з 2022 року. Обіди дуже смачні. Тут навіть спілкування з такими ж людьми, як ми, це дуже важливо. Ми отримуємо не тільки обіди, беремо участь у заходах, які проводить «Карітас-Спес». Були й на психологічних заняттях 10 днів. Дуже вдячні БФ за те, що нам надають такі обіди. Це дуже приємно і велика підтримка. Люди дуже добрі, привітні. Ми також йдемо їм назустріч, теж їх любимо», - ділиться Тамара.
За словами працівників «Соціальної кухні», цей проєкт став для них набагато більшим, аніж просто нагодувати людей.
«В нас в цій роботі, ви знаєте, на першому місці навіть не нагодувати людей, хоча це також першочергова потреба, без якої нікуди далі ми рухатися не будемо. Першочергова потреба, як виявилося, для тих людей, яких ми годуємо, знати, що про них не забули, їх не покинули. Наша соціальна кухня трошки видозмінилася, точніше вона почала виконувати не лише функцію такого пункту харчування, а й функцію простору спілкування, і соціально-психологічної підтримки для цих осіб, тому що тут вони знайшли всіх своїх. Вони сюди приносять свої малюнки, хтось займається хендмейдом, приносять подарунки нашим кухарям і адміністраторам, хтось приходить просто порозмовляти, щоб їх почули», - каже менеджерка з комунікацій ДБФ «Карітас-Спес» Київсько-Житомирської дієцезії Римсько-католицької церкви в Україні Олена Метельська.
«Відчуваю таку потребу, бо багато є хлопців, які воюють, захищають нашу батьківщину, і я хочу бути долученим до перемоги України, я думаю, це найбільше», - говорить керівник проєкту «Соціальна кухня» в Житомирі Ян Колесник.
Задля отримання обідів у Житомирі потрібно зареєструватись в «Прозорому офісі». Видача щодня, окрім вихідних, з 12:30.
А в інших громадах визначили один день на тиждень, в який роздають обіди.
Нагадаємо, 10 січня 2024 року, у зв’язку зі зменшенням фінансування кількість обслуговуваних осіб «Соціальною кухнею» скоротилася вдвічі.
У листопаді 2023 року виконком прийняв рішення про продовження роботи «Соціальної кухні» на Польовій.
Як повідомляв Житомир.info, 18 жовтня 2022 року у Житомирі запрацював благодійний проєкт «Соціальна кухня», який безплатно забезпечуватиме переселенців та малозахищених гарячими обідами. Вже наступного дня на цій кухні готували їжу для близько двох сотень людей.