Новини компаній

Як отримати ІПН для свого бізнесу?

21 August 2024, 10:50

Плануєте відкриття власної справи? Незалежно від того, буде це ФОП чи ТОВ, для реєстрації бізнесу потрібні певні документи та дозволи, й одним з таких кроків є отримання ідентифікаційного номера. З проєктом Школа бізнесу Нова пошта розповідаємо, що таке ІПН та як його отримати.

ІПН, РНОКПП чи ЄДРПОУ?

Часто виникає плутанина, оскільки в правовій системі відомі три ідентифікатори — ІПН, РНОКПП та ЄДРПОУ. Розбираємось, що до чого:

РНОКПП — це податковий ідентифікатор фізичних осіб і ФОПів, який складається з 10 цифр і використовується фіскальною службою для ведення податкового обліку (деталі про РНОКПП за посиланням). Розшифровується абревіатура як «реєстраційний номер облікової картки платника податків». Він є сталим, а тобто не змінюється взагалі, й видається разом із паспортом громадянам при досягненні ними 14 років та іноземцям, які відкривають бізнес на території України ще до його запуску. Отримання РНОКПП не є обов'язковим, але без нього неможливо відкрити ФОП, придбати нерухомість чи авто, працевлаштуватись офіційно, а також отримати картку в банку, кредит і соціальні пільги.

ІПН — це застаріла назва РНОКПП, яка діяла до 2012 року. Розшифровується абревіатура як «індивідуальний податковий номер». Наразі в документах її не використовують, однак серед населення термін «ІПН» відомий та зрозумілий більшій кількості людей, ніж «РНОКПП».

ЄДРПОУ — це ідентифікатор юридичних осіб (ТОВ, ПАТ тощо). Він є аналогом ІПН, але реєстр ЄДРПОУ створений не для податкового обліку, а для обліку та контролю за підприємствами та організаціями, а також за змінами в економіці. Цей номер також є сталим і складається з 8 цифр. За допомогою витягу з реєстру клієнти та партнери компанії можуть дізнатись, коли бізнес був створений, хто ним керує, які види діяльності проводяться та яким є статус юрособи.

Отже, фізичні особи-підприємці мають ІПН (РНОКПП), а юридичні — ЄДРПОУ.

Отримання РНОКПП та ЄДРПОУ: інструкція

Залежно від того, яку форму власності ви обрали (ФОП чи ТОВ, наприклад), інструкції щодо отримання ідентифікаторів відрізнятимуться:

Для ФОП (отримання РНОКПП) доступні такі варіанти:

  1. Зверніться в податкову службу в місті реєстрації чи там, де будете отримувати прибуток (візит до відділення особисто чи за дорученням).
  2. Перейдіть на сайт https://igov.org.ua/service/360/general, вкажіть свій регіон, якщо онлайн-оформлення доступне, заповніть заявку та внесіть необхідні персональні дані.
  3. Перейдіть на сайт https://cabinet.tax.gov.ua/login, авторизуйтесь та заповніть заявку.

Послуга безплатна, а процес виготовлення картки займає до 10 днів. Якщо ви як фізична особа вже маєте РНОКПП, при реєстрації ФОП додаткові дії не потрібні: номер картки буде дійсним і для ФОП.

Для юридичних осіб (отримання ЄДРПОУ) доступні такі варіанти:

  1. Відкрийте та зареєструйте юридичну особу.

Так, призначення коду відбувається автоматично одразу після реєстрації юридичної особи, адже це є обов'язковим для кожного підприємця. Після цього можна лише отримати витяг з реєстру для перевірки інших юросіб або своєї компанії.

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі