Міністерство освіти і науки України затвердило перелік територіальних громад за рівнем ризику безпеки в системі освіти.
Про це 9 вересня 2024 року повідомила пресслужба МОН.
«Цей перелік ґрунтується на основі Методики оцінювання ризиків, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2024 року № 866. Таке зонування допоможе враховувати безпекові ризики під час розроблення освітніх політик, вибору місць для укриттів та відновлення очного або змішаного навчання», - йдеться у повідомленні.
Розраховуючи рівні ризику безпеки, команда МОН аналізувала освітні дані: геолокацію закладів освіти в межах відповідних громад, кількість учнів та працівників цих закладів, форми навчання тощо. А також додаткові дані з відкритих та інших джерел: геолокацію вибухів, об'єктів інфраструктури, відстань від лінії фронту, статус кожної громади (окуповані, бойові дії – як активні, так і потенційно можливі), наближеність до державних кордонів України з країною-агресором, Республікою Молдова в межах Придністровського регіону та республікою білорусь тощо.
Рівні ризику
Над розробленням методики працювала Міжвідомча робоча група за участю фахівців МОН, Генштабу, ДСНС, Мінвідновлення, Мінстратегпрому та незалежних експертів та рекомендувала МОН використовувати її для формування політик.
Методика передбачає п’ять рівнів ризику безпеки в системі освіти:
1) Непереборний – тимчасово окуповані території та громади, де тривають активні бойові дії.
2) Дуже високий – можливість початку бойових дій. У цих громадах заклади розташовані на відстані до 45 км від лінії активних бойових дій, а також на відстані до 45 км, 30 км або 15 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно.
3) Високий – до нього належать громади, заклади освіти яких розташовані поза ризиком артилерійського ураження на відстані до 60 км від лінії активних бойових дій або територій, де зберігається ризик початку бойових дій. Також тут залишається високий ризик обстрілів іншими засобами ураження, наприклад, авіаудари. Окрім того, до цього рівня ризику можуть належати території поряд з інфраструктурними об’єктами. Іншим критерієм є розташування закладів освіти громади в межах 135 км, 60 км або 30 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно.
4) Помірний – отримали громади, заклади яких розташовані в межах 90 км від активних або можливих бойових дій, а також на відстані до 270 км, 90 км і 45 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно.
5) Задовільний – ризик, за якого заклади освіти можуть побудувати відносно безпечний та повноцінний очний формат навчання.
Скриншот з дашборду МОН
З переліком громад можна ознайомитися на спеціально створеному дашборді.
Зауважимо, що у Житомирській області чотири громади біля кордону з білоруссю мають «дуже високий» ризик, ще у п’яти громад на півночі області ризик «високий», у 18 громад, в тому числі Житомирській та Бердичівській, ризик оцінили як «помірний».
Скриншот з дашборду МОН
Нагадаємо, у Житомирській громаді 90% учнів 2 вересня 2024 року мали розпочати навчання очно.
Як повідомляв Житомир.info, станом на початок серпня 2024 року у закладах освіти Житомирської області були облаштовані 1224 укриття різного типу, що становило 94% від загальної кількості закладів..