Український гідрометеорологічний центр виконав оперативну оцінку водності основних річок України за вересень 2024 р. у створах гідрологічних постів з метою оцінювання настання (ймовірності настання) маловоддя (гідрологічної посухи) на річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водозалежних секторів економіки та водозабезпечення населення України.
Про це 3 жовтня повідомив Український гідрометцентр.
«Середні за вересень витрати води оцінені у відповідності до Положення про порядок оцінки та інформування про маловоддя (гідрологічну посуху) на водних об’єктах суші України, що визначає основні та допоміжні критерії для оцінки настання (загрози настання) маловоддя», - йдеться у повідомленні.
Більша за норму (308% норми) водність спостерігалася на р. Інгулець - пост Кривий Ріг (суббасейн Нижнього Дніпра), внаслідок подачі дніпрової води каналом Дніпро-Інгулець;
Близькою до норми (81-84%) водність спостерігалася на р. Стрий - пост Верхнє Синьовидне (притока Дністра), на українській ділянці Дунаю біля Рені;
Меншою за норму (55-77%) водність відмічалась на Верхньому Дніпрі (пост Неданчичі), по припливу до Київського водосховища, на пригирловій ділянці Прип’яті та її притоках рр. Стир, Горинь, на Десні (пости Розльоти, Літки), її притоці р. Сейм, Західному Бузі (пост Кам’янка-Бузька), на Сіверському Дінці у Харківській області, на українській ділянці Дунаю біля Ізмаїла;
Значно меншою за норму (31-49%) водність спостерігалася на р. Тетерів біля Житомира (суббасейн Середнього Дніпра), р. Самара (суббасейн Нижнього Дніпра), р. Случ (суббасейн Прип’яті), на Інгулі біля Кропивницького, Пруті біля м. Чернівці, на р. Дністер біля м. Заліщики та по припливу до Дністровського водосховища, рр. Тиса, Латориця, Уж (суббасейн Тиси);
Близькою до критеріїв маловоддя (21-29%) водність спостерігалася на притоці Прип’яті р. Уборть (пост Рудня-Іванівська), р. Оріль (суббасейн Нижнього Дніпра), по бічному припливу до Дніпровського водосховища, у середній течії Південного Бугу (пост Тростянчик) та на Дністрі біля м. Галич.
Маловоддя встановилося на верхній ділянці Прип’яті у створі поста Люб’язь (Волинська область), нижній ділянці р. Сула (Полтавська область), по бічному припливу до Кременчуцького та Кам’янського водосховищ, де водність за вересень становила 11-15% норми вересня та норми наймаловоднішого місяця та на нижній ділянці р. Псел (Полтавська область), де водність за вересень становила 19% норми вересня та 22% норми наймаловоднішого місяця.
Маловоддя утримувалося (водність становила 11-17% норми та 11-20% наймаловоднішого місяця) на нижній ділянці р. Ворскла (Полтавська область), в середній та нижній течіях Південного Бугу у створах постів Підгір’я, Олександрівка та його притоки р. Синюха (Миколаївська область), на нижній ділянці р. Рось (Черкаська область).
Складна гідрологічна ситуація (середні витрати води нижчі за значення екологічної, що критично для функціонування екосистем річок) протягом вересня спостерігалася:
- на верхніх ділянках р. Уборть (притока Прип’яті у Житомирській області);
- на р. Тетерів - пост Житомир (суббасейн Середнього Дніпра у Житомирській області);
- на нижній ділянці р. Рось (притока Середнього Дніпра у Черкаській області);
- на нижніх ділянках рр. Ворскла, Псел (притоки Середнього Дніпра у Полтавській області);
- на Південному Бузі у створах постів Підгір’я та Олександрівка, його притоці р. Синюха (Миколаївська область).
Нагадаємо, станом на початок вересня на кількох річках Житомирської області рівні води були близькі до найнижчих значень.
Як повідомляв Житомир.info, в липні 2024 року Укргідрометцентр виконував оперативну оцінку водності основних річок України: в річках Житомирської області Тетерів, Уборть та Случ – значно менше норми.