Патронатна сім'я – це тимчасовий догляд та реабілітація для дитини, яка потрапила у складні життєві обставини.
Олександр зі своєю дружиною Світланою з Житомира нещодавно стали патронатною сім'єю. У їхній родині наразі перебуває троє дітей. Чоловік розповідає: не шкодує, що став патронатним вихователем, його це надихає.
«У нас у сім'ї перебуває троє дітей – Ангеліна, Кароліна та Артем. Дівчатка – двійнята, їм одинадцять років, а братику вісім. Нам запропонували троє дітей, вони з однієї сім'ї, зараз не можна розділяти дітей. Коли ми пішли провідувати їх в лікарню, хлопчик в перший день почав складати речі, він вже хотів йти з нами. З 9 вересня діти у нас, вже наш шлях півтора місяця. Ми не шкодуємо, нічого страшного в цьому немає, тому що діти насправді виховані. Це дуже надихає не тільки нас, а й дітей. Коли бачу їхню посмішку, зміни в їхньому житті, бачу, як Артем краще почав читати, нехай навіть по складах, але однаково, раніше і по складах було важко, бачу задоволених дівчат, я думаю – ще не одна дитина зможе відчути кращі зміни у своєму житті», – ділиться патронатний вихователь Олександр Лось.
Олександр переконує: держава підтримує патронатні родини, не тільки матеріально, а й морально.
«Я раджу, нічого страшного в цьому немає. Дуже гарне відношення адміністрації. Це не просто навчання формальне, воно дуже корисне, розповідають про різні ситуації. Держава підтримує морально, завжди можна скористатися послугою психолога, і матеріально. Достатній рівень забезпечення на дітей виділяє держава, і для нас, щоб ми могли не відмовляти дітям в необхідному і навіть більше. Це дуже добра справа і я сподіваюся, що далі в житті їм буде легше. Держава прийняла дуже правильне рішення, інтернат, який би він гарний не був – це не умови, які створюються у сім'ї», – каже патронатний вихователь Олександр Лось.
Скільки зараз отримують патронатні вихователі, розповідають у службі у справах дітей Житомирської міської ради.
«Є соціальна допомога, яка виплачується на кожну дитину – це 2,5 прожиткового мінімуму. Якщо дитина з інвалідністю – це 3,5 прожиткового мінімуму. Патронатний вихователь отримує грошове забезпечення від держави, яке становить 3 мінімальні заробітні плати. Помічник має грошове забезпечення у розмірі однієї мінімальної заробітної плати», – розповідає начальниця служби (управління) у справах дітей Житомирської міської ради Ольга Бібла.
В службі у справах дітей говорять, що Житомирська громада потребує більше патронатних родин.
«Наразі в нас функціонує чотири патронатні родини, три – новостворені. Влітку ми шукали кандидатів і на початку осені вони вже всі почали функціонувати. В наших патронатних сім'ях зараз виховується семеро дітей. Житомирська територіальна громада потребує розвитку патронату, бо чотири родини – це гарний показник, але ми працюємо в цьому направленні, бо державна політика України спрямована на те, що інституції припиняють своє функціонування, і діти мають влаштовуватися в сімейні форми виховання, а саме для тимчасового перебування. В патронатну сім'ю можуть влаштовуватися дітки від народження до вісімнадцяти років. Термін перебування дитини в патронатній сім'ї є тимчасовим. Чинним законодавством визначено, що це три місяці, але у разі потреби цей термін може бути продовжений до шести місяців перебування», – говорить Ольга Бібла.
Детальну інформацію, як стати патронатним вихователем та що для цього потрібно, можна дізнатися у службі у справах дітей Житомирської міської ради.
Телефон для довідок: (0412) 48-12-07
Нагадаємо, у квітні 2024 року в Житомирській громаді збільшилась кількість охочих усиновити дитину, але не вистачало патронатних родин, на той час була лише одна така сім’я.
Як повідомляв Житомир.info, станом 1 січня 2024 року у Житомирській міській територіальній громаді на обліку служби у справах дітей перебувало понад 920 дітей, з них 440 дітей опинилися у складних життєвих обставинах.