Вимога вчительки спілкуватися українською мовою на уроці є законною, скаргу визнано необґрунтованою.
Про це 29 жовтня 2024 року повідомили у службі освітнього омбудсмена.
«До Служби освітнього омбудсмена надійшла скарга від громадської організації щодо дій Олени Федченкової, вчительки ліцею № 25 м. Житомира, яка вимагала від учнів спілкуватися українською мовою на уроці. Як зазначається у скарзі, вчителька начебто дозволяє собі під час уроків кричати на дітей, які відповідають на уроках недержавною мовою, чим нібито порушує честь та гідність учнів. До скарги були додані скріни з батьківського чату щодо вимоги спілкуватися на уроках українською мовою. При вивченні цієї справи ми з'ясували, що ліцей № 25 здійснює освітній процес за освітньою програмою, яка не передбачає вивчення мови національних меншин та корінних народів. Нагадуємо керівникам закладів освіти, учням, їх батькам та педагогічним працівникам, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Це визначено частиною 1 статті 7 Закону України «Про освіту», частиною 1 статті 5 Закону України «Про повну загальну середню освіту», частиною 1 статті 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тиск на педагогічних працівників закладів освіти, які виконують вимоги та обов’язки, передбачені чинним законодавством, є неприпустимим. Вимога щодо використання української мови під час навчальних занять не є порушенням честі та гідності здобувачів освіти, а є передбаченою чинним законодавством вимогою про мову освітнього процесу», - йдеться у повідомленні.
Додані до скарги скріни з батьківського чату
Служба освітнього омбудсмена нагадала, що батьки здобувачів освіти також зобов’язані виховувати повагу в дітей до державної мови. Їх обов'язком є настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу та формування патріотизму, формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України. Батьки зобов'язані виховувати у дітей повагу до державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України. Цей їх обов'язок визначений частиною 3 статті 55 Закону України «Про освіту».
Зазначається, що скаргу щодо дій вчительки до Служби освітнього омбудсмена подала громадська організація.
«Зауважимо, що факту порушення педагогом прав учасників освітнього процесу в описаній ситуації виявлено не було, оскільки скріни спілкування у групі батьківського чату не є підтвердженням фактів крику педагога. Відповідно до пункту 18 Порядку та умов звернення до освітнього омбудсмена, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06 2018 р. № 491 за результатами попереднього розгляду Службою скарги приймається рішення про обґрунтованість чи необґрунтованість скарги та надається письмова відповідь щодо результатів її розгляду. Скаргу громадської організації визнано необґрунтованою. Крім того, якщо батьки вважають, що їхні права та права їхніх дітей порушено, просимо батьків подати звернення та надати факти підтвердження порушення прав, адже громадські організації не є учасниками освітнього процесу, тому подальший розгляд та реагування на цю скаргу неможливі», - наголошується у повідомленні.
На таке рішення служби освітнього омбудсмена відреагував і сам скаржник – голова ГО «Все робимо самі» Богдан Купчинський: у коментарі під повідомленням він пообіцяв подати повторну скаргу, «адже вимога вчителя тягла за собою психологічний тиск на дітей – це докаже незалежна психологічна експертиза дитини, яку замовила дитяча громадська організація».
Нагадаємо, 25 жовтня 2024 року журналісти Житомир.info розбиралися із «мовним скандалом» у житомирському ліцеї №25: голова міської дитячої громадської організації «Все робимо самі» Богдан Купчинський подав до департаменту освіти Житомирської міської ради скаргу, у якій просив відсторонити вчительку англійської мови Олену Федченкову від роботи, бо вона психологічно тисне на дітей, які спілкуються на уроках російською.
Як повідомляв Житомир.info, вранці 4 березня 2022 року в центрі Житомира внаслідок авіаудару російських загарбників була зруйнована будівля ліцею №25. З 1 вересня 2022 року учні 1-4 класів ліцею №25 навчаються в приміщенні колишнього училища на вулиці Троянівській, а 5-11 класі - в старій будівлі школи №33 на вулиці Великій Бердичівській.
В травні 2023 року управління капітального будівництва оголосило тендер вартістю 18,6 млн грн на демонтаж будівлі, але наприкінці червня кілька батьків учнів зруйнованого ліцею звернулися до суду, щоб скасувати рішення міської ради про демонтаж будівлі, бо впевнені, що її можна відновити. На початку жовтня зруйнований ліцей огородили парканом, а 21 листопада 2023 року Житомирський окружний адміністративний суд задовольнив батьківські позови і визнав незаконними рішення міської ради про демонтаж та списання будівлі ліцею №25.