Існує багато виробників, які створюють прилади, що дозволяють бачити вночі. Усі вони називаються прилади нічного бачення, проте як розібратися, який з них хороший, а який — ні? Давайте трохи зануримося в історію, щоб зрозуміти, які бувають ПНБ та для чого їх використовують.
ПНБ покоління 1
Ця технологія бере свій початок з 1960-х років. Військове обладнання цього періоду були дуже великими та важкими, серед відомих прикладів — AN/PVS-2 армії США та 1PN-58 Радянського Союзу. Сьогодні існує безліч недорогих комерційних ПНБ першого покоління. Продуктивність цих дешевих пристроїв зазвичай низька.
При їх увімкненні з'являється тьмяне, блідо-зелене зображення. Саме зображення зазвичай досить зернисте, з помітними геометричними викривленнями по краях. У "ідеальних" умовах (безхмарне небо з повним місяцем та зорями) ці пристрої цілком можна використовувати. Але зі зменшенням навколишнього світла, наприклад, у лісі або під хмарами, ці прилади нічного бачення втрачають продуктивність. В умовах низької освітленості ці пристрої значно покращують свою роботу за допомогою інфрачервоного підсвічувача, який фактично діє як ліхтарик. Якщо використовувати інфрачервоний підсвічувач разом з оптикою першого покоління, продуктивність на короткій дистанції може бути прийнятною. Однак це нагадує використання приладів покоління 0.
Прилади нічного бачення другого покоління
Ця технологія з’явилася у 1970-х роках і є помітним кроком впереду порівнянні з першим поколінням. Військові приціли цього періоду, такі як американський AN/PVS-4 і радянський 1PN-51, хоча й менші, все ще досить великі та важкі. Однак окуляри AN/PVS-5 армії США є практичнішими за розміром. Комерційні прилади другого покоління помітно дорожчі за перші, але вони пропонують значне підвищення продуктивності.
Прилади нічного бачення другого покоління мають зазвичай рівне зображення, з хорошою роздільною здатністю майже до країв. Зникло геометричне викривлення, яке спостерігалося в оптиці першого покоління, і зображення стало помітно яскравішим. Залежно від моделі, якості трубки та загальної якості виготовлення ПНБ другого покоління може забезпечити цілком прийнятну продуктивність за прийнятну ціну. Однак продуктивність все ще нижча, ніж у високоякісного приладу третього покоління.
ПНБ третього покоління
Це покоління з'явилося у 1990-х роках і забезпечує яскравіше та чіткіше зображення завдяки додаванню арсеніду галію до фотокатода. Іонна бар'єрна плівка також значно збільшила термін служби трубок. Військові прилади, такі як прилади нічного бачення PVS-14, малі та легкі. З ПНБ третього покоління ніч раптом перетворюється на день. Зображення рівне й чисте від краю до краю. Роздільна здатність дуже хороша, а глибина зображення також досить пристойна. Різниця між військовими приладами другого та третього покоління є досить суттєвою.
Основним ПНБ, що зараз використовується силами США, є монокуляр AN/PVS-14 (Army/Navy Portable Visual Search). Він також користується величезною популярністю на комерційному ринку. Прилади нічного бачення AN/PVS-14 мають довжину лише 11,4 см і важать всього 391 грам, при цьому забезпечуючи високу продуктивність.
Оглядаючи цей прилад, ви одразу помітите м’який гумовий окуляр і регульований окуляр. Перед окуляром знаходиться перемикач управління живленням. Він вмикає та вимикає пристрій, а також керує вбудованим інфрачервоним підсвічувачем. На передній частині корпусу є ручка регулювання яскравості для налаштування яскравості зображення.
Живлення забезпечується двома батареями типу AA в старих пристроях і однією батареєю AA в новіших моделях. Термін служби батареї приблизно 50 годин при кімнатній температурі. Об'єктив має діафрагму F/1,2, діаметром приблизно 24 мм і регулюється для фокусування. Збільшення — 1-х. Поле зору — 40 градусів, а діапазон фокусування — від 25 см до безкінечності. Роздільна здатність зазвичай становить 64 ліній на мм. Загалом, це дуже простий і зрозумілий у використанні прилад.