Місто

Як у Житомирі будували паркові сходи до річки Тетерів і як вони з часом змінювалися. Фотоогляд

11 December 2024, 14:10

Житомирський краєзнавець Борис Дубман у своєму блозі на Житомир.info нещодавно розповів про будівництво паркових сходів.

«Керівники міськради придумали – збудувати сходи до річки Тетерева, вартістю на 280 тисяч карбованців. До речі, на будівництво сходів планували частину грошей, призначених для озеленення. Про нераціональність будівництва сходів свідчить хоча б те, що кожний східець повинен коштувати щось 7 тисяч карбованців». Керував міськвиконкомом тоді молодий та енергійний Микола Михайлович Рожанчук (на той час йому було 29 років). Судячи з старих фотографій, що збереглися, будівництво сходів розпочали в другій половині 1939 року, закінчили в 1940 році. Хто автор проекту сходів поки що встановити не вдалося», - цитує автор публікацію журналіста О. Наумова 20 червня 1939 року в газеті «Червоне Полісся», №138.

Борис Дубман ілюструє блог фотографіями 1939 та 1940 років невідомого автора із колекції Георгія Мокрицького.

Нижче на фотографії 1939 року початок будівництва. Покладено перші 15 сходинок. По жолобу з дощок (ліворуч) спускають будівельні матеріали. На фотографії 1940 року вже збудовано нижні марші сходів. На парапеті дві бетонні скульптури дівчат, одна з них із веслом.

6751eac00abd5.jpg

«В епоху СРСР такі садово-паркові скульптури соцреалізму стояли у всіх містах та селах. У народі вони отримали загальну назву, що стала номінальною, «дівчата з веслом». За німецької окупації міста їх приберуть. У такому архітектурному вигляді сходи були до 1982 року. Потім її облицьовували гранітом, знищивши всі архітектурні прикраси. Сходи стали якимись сірими, непривабливими. Саме колишній білий колір парапетів і виділяв сходи з навколишнього ландшафту, а декоративні вази та балюстрада робили її ошатною. Праворуч від сходів ступінчастий водостік із парку до річки. Він зберігся до нашого часу», - пише Борис Дубман.

Також пропонуємо нижче переглянути архівні чорно-білі фотографії сходів, зроблені у 1950-1970 роках, та більш сучасні фото з архіву нашого сайту.

Як повідомляв Житомир.info, наприкінці грудня 2018 року управління капітального будівництва Житомирської міськради уклало договір з переможцем торгів ДП «Фаворит ОПТ» ЗАТ «Фаворит», яке зобов’язалось здійснити реконструкцію набережної в парку. В березні 2019 року розпочалися роботи з капітального ремонту та благоустрою території набережної річки Тетерів: під пішохідним мостом розчищали чагарники, зрізали дерева, розбирали стару плитку. Реконструкція була офіційно завершена в листопаді 2022 року і коштувала майже 35 млн грн.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: парк сходи Дубман  
Матеріали по темі