У червні 2021 року в Житомирській обласній клінічній лікарні імені О.Ф. Гербачевського вперше провели трансплантацію органа, тоді медики пересадили нирку від батька до сина.
А у 2024 році в медичному закладі здійснили лише одну операцію з пересадки органа. Про це 11 грудня журналістам Житомир.info сказала трансплант-координатор. Також вона розповіла скільки трансплантацій провели у лікарні починаючи з 2021 року й до сьогодні.
«Трансплантацій у нашому закладі виконали 20 (ред. за всі роки). Майже всі вони були від родинного донора. Це були нирки», – каже трансплант-координатор Марина Стадник.
З 2021 року від посмертного донора у лікарні провели три трансплантації, такий досвід для медиків став унікальним.
«Тому, що всі ці три трансплантації виконали від одного донора. Це була особа, якій діагностували смерть мозку у нас. Кондиціювання, вилучення та трансплантації проводили у нас. Не усі реципієнти були із нашого листа очікування. Ті центри, які їхали вилучати органи, вони привезли реципієнтів з собою і вони тут виконали ці трансплантації. Наші спеціалісти просто залучалися до цього процесу», – говорить трансплант-координатор Марина Стадник.
Трансплант-координатор розповідає, що посмертне донорство досі сприймається негативно і частіше рідні відмовляються надавати дозвіл на вилучення органів.
«Дійсно ми виступаємо, як база вилучення (ред. органів) і є такі пацієнти, у яких діагностується смерть мозку. Ми працюємо відповідно до законодавства, проводимо з родичами розмови. Але найчастіше отримуємо відмови. Сьогодні у нас була така розмова, у нас була особа з діагностованою смертю мозку, загинув внаслідок інсульту, але родичі дали категоричну відмову», – розповідає трансплант-координатор Марина Стадник.
За словами трансплант-координатора, зараз реципієнти, які знаходяться у листі очікування найбільше потребують нирки.
«Орієнтовно 50 осіб чекають на нирку, 6 людей – на серце, 10 – на печінку», – каже трансплант-координатор Марина Стадник.
У 2024 році в медичному закладі провели лише одну операцію з пересадки органа, чи будуть проводити трансплантації у 2025 році наразі у лікарні точно не знають.
«Оскільки кінець року, зараз вивчаються умови, які будуть поставлені для того, щоб отримати відповідний пакет від Національної служби здоров'я України. Якщо ми зможемо виконувати умови цього пакети, ми укладатимемо договір, щоб отримати його. І будемо продовжувати діяльність, як центр трансплантації й будемо робити трансплантації безпосередньо у закладі. Якщо не виконаємо умови, то не зможемо отримати такий пакет і проводити трансплантації. Але це нам не забороняє займатися етапом підготовки донорів. Ми можемо діагностувати смерть мозку, проводити розмови з родичами, для цього у нас є всі підстави й всі законодавчі підстави», – говорить трансплант-координатор Марина Стадник.
Нагадаємо, у 2024 році 39 медичних закладів України уклали угоди з НСЗУ на надання допомоги з використанням методу трансплантації.
Як повідомляв Житомир.info, станом на 17 січня з початку 2024 року до трансплант-координатора, який знаходиться в обласній клінічній лікарні ім. О.Ф. Гербачевського, звернулися 8 людей, які підписали згоду на посмертне донорство.