У Житомирі базову психологічну допомогу можна отримати у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. 150 лікарів Центру первинної медико-санітарної допомоги пройшли відповідне навчання.
Про це 12 грудня журналістам Житомир.info розповіли в амбулаторії №12.
«З 2023 року наш заклад отримав пакет від НСЗУ «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Лікарі нашої амбулаторії та центру пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP з цього приводу. Був перший рівень, а потім у 2024 році пройшли другий рівень. У нашому закладі всі 150 лікарів пройшли це навчання», – каже завідувачка амбулаторії №12 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради Олена Журбенко.
У 2024 році за психологічною допомогою зверталося більше пацієнтів ніж минулого року, каже завідувачка амбулаторії № 12.
«В порівнянні з 2023 роком, у цьому році збільшилась кількість пацієнтів, які потребують психічної допомоги. У 2024 році близько 1000 пацієнтів отримали таку допомогу у лікарів нашого закладу. З цїєї кількості близько 75% – це дорослі», – говорить Олена Журбенко.
Сімейна лікарка Тетяна ділиться, з якими симптомами найчастіше звертаються пацієнти.
«Я, як сімейна лікарка, яка щоденно приймає близько 20-25 людей, бачу, що близько 80% людей потребують психологічної допомоги – це близько 20 людей. Найчастіше пацієнти звертаються через проблеми із серцебиттям, нестабільним тиском, порушенням сну, поганим настроєм, нав’язливими думками. Надаємо консультацію, наприклад, щоб людина займалася духовними, дихальними практиками, практикою заземлення. Я розповідаю на прийомі як це робити. Або призначаємо таблетоване лікування або альтернативну консультацію у психолога чи психіатра», – розповідає лікарка загальної практики сімейної медицини Тетяна Гетенок.
Катерина вже не вперше прийшла до сімейної лікарки за психологічною допомогою.
«Сімейний лікар – це та людина, яка допомагає з усіма питанням, що стосуються здоров’я. І я вважаю, що це доцільно звертатися першочергово до сімейного лікаря. Поради, препарати, психологічна розрядка, іноді достатньо просто поділитися. Після порад лікаря почуваюся краще», – ділиться пацієнтка Катерина.
Лікарі зможуть швидше діагностувати розлади у пацієнтів та запобігати їх ускладненням, адже з нового року всі медзаклади первинної медичної допомоги мають надавати безоплатну підтримку психічного здоров’я, при цьому не потрібно контрактуватися на окремий пакет, щоб надавати таку послугу.
«З 1 січня 2025 року допомога з психічними розладами інтегрується в базовий пакет надання медичних послуг. І контрактуватися окремим пакетом вже буде не потрібно», – каже завідувачка амбулаторії №12 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» ЖМР Олена Журбенко.
Якщо вам потрібна психологічна допомога, можна звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Заклади, які надають ці послуги, можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України.
Де у Житомирі можна отримати психологічну допомогу військовим, ветеранам та їхнім родинам дивіться тут
Нагадаємо, 10 жовтня 2024 року Житомир.info дізнавався як допомогти людині, яка повернулась з війни, та чи в нормі ваш психічний стан.