Депутати Житомирської обласної ради підготували звернення до Верховної ради та Кабінету міністрів щодо забезпечення гідної оплати праці і достатнього життєвого рівня працівників бюджетної сфери.
Відповідний проєкт рішення сесії оприлюднили на сайті облради 20 грудня 2024 року.
«Ми, депутати Житомирської обласної ради, стурбовані ситуацією, яка склалася із рівнем забезпечення гідної оплати праці і достатнього життєвого рівня для працівників бюджетної сфери. 28 червня 2024 року Кабінет Міністрів України схвалив Бюджетну декларацію України на 2025-2027 роки, якою передбачено, що протягом 2025-2027 років розмір мінімальної заробітної плати становитиме 8000 гривень. Водночас оплата праці працівників бюджетної сфери здійснюватиметься на основі посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, що залишається на рівні грудня 2024 року. Вважаємо, що такі дії Уряду є нічим іншим, як запровадженням мораторію на підвищення основних державних соціальних стандартів та гарантій для працівників бюджетної сфери. Депутати обласної ради отримують численні звернення жителів Житомирщини, працівників бюджетної сфери, зокрема спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, щодо їх низького рівня доходів та соціальної незахищеності. Ситуація ускладнилася й тим, що до «замороження» рівня мінімальної заробітної плати та незмінюваного розміру 1-го тарифного розряду додалося підвищення ставки військового збору з 1,5 до 5 відсотків. Найбільше звернень надходить від освітян, які сьогодні працюють у нестандартних та нетипових для себе умовах», - йдеться у зверненні.
Наголошується, що посадові оклади педагогічних та науково-педагогічних працівників визначаються на рівні Єдиної тарифної сітки (ЄТС), яка передбачає для 1-го тарифного розряду упродовж 2024 року – 3195 гривень. З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата зросла з 7100 до 8000 гривень, при цьому розмір 1-го тарифного розряду не змінився.
«На 2025 рік мінімальна заробітна плата залишається на рівні грудня 2024 року (8000 гривень). З 01 жовтня 2024 року молоді педагоги, які тільки розпочали свою педагогічну діяльність, не маючи стажу роботи та кваліфікаційної категорії, з урахуванням нової ставки військового збору, отримують заробітну плату в розмірі 6160 гривень, яка є нижчою від мінімальної заробітної плати. І лише педагоги найвищої кваліфікаційної категорії з великим стажем роботи мають ставку дещо вищу від «мінімалки». Така ситуація спричиняє відсутність мотивації та зацікавленості у результатах своєї роботи... Ми, депутати Житомирської обласної ради, просимо Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України вжити невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення гідної заробітної плати педагогічним, науково-педагогічним працівникам та підвищення соціальних стандартів інших представників бюджетної сфери», - зазначається у зверненні.
Нижче – пропозиції депутатів:
За звернення планують голосувати на двадцять третій сесії Житомирської обласної ради восьмого скликання, яка має відбутися 26 грудня 2024 року.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабінету міністрів 16 лютого 2024 року розповідав, що виплати українським освітянам у поточному році будуть збільшені на 21%.
Як повідомляв Житомир.info, в службі зайнятості станом на 16 серпня 2023 року зареєстровано понад 80 вакансій в освітніх закладах Житомирської області, пропонована заробітна плата – від 6 тис. 700 грн до 13 тис. 500 грн. На сесії Житомирської міської ради 30 серпня 2023 року депутатка Людмила Зубко озвучила інформацію про масові звільнення у двох ліцеях та маленькі зарплати педагогів. За інформацією міської ради середня зарплата у закладах освіти Житомира була 10-11 тис. грн.