Кабінет міністрів обмежив виплату спеціальних пенсій на період воєнного стану у 2025 році.
Постанова №1 була ухвалена на засіданні Уряду 3 січня 2025 року.
«Установити, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення» - йдеться у документі.
Обмеження не стосуються: учасників АТО; осіб, які брали безпосередню участь у заходах, пов'язаних із захистом України від російської агресії; пенсій у разі втрати годувальника, призначених членам сімей загиблих (померлих чи зниклих безвісти).
Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб станом на 1 січня 2025 року становить 2361 грн, тобто пенсії, які перевищують 23,61 тис. грн будуть скорочуватися за допомогою знижувальних коефіцієнтів:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 0,1.
Отже, для пенсійних виплат понад 21 прожитковий мінімум все, що понад 49 тис. 580 грн, буде з коефіцієнтом 0,1 – зменшене в 10 разів.
Нагадаємо, за даними Пенсійного фонду України станом на 1 жовтня 2024 року в Україні нараховувалося 10,34 мільйона пенсіонерів, з них у 43% пенсійні виплати були менш ніж 4 тис. грн, лише у 12,7% або 1,31 млн українців пенсії більші за 10 тис. грн.
Як повідомляв Житомир.info, станом на 1 січня 2024 року половина керівників департаментів, управлінь та відділів Житомирської ОДА отримували пенсійні виплати, але їх місячний розмір не перевищував 23,61 тис. грн.