У 2024 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшли понад 2300 звернень правопорушення мовного законодавства, серед них 29 з Житомирської області.
Чи стикалися житомиряни з порушенням законодавства про державну мову у нашому місті, дізнавалися журналісти Житомир.info.
«У сфері обслуговування, так, навіть в «Укрпошті» якось почали працювати окремі працівники, які російською обслуговують. Я зазвичай даю зауваження, тому що я вважаю, що це важливо в принципі у 2025 році навчитися вже розмовляти українською, принаймні у сфері обслуговування. Я думаю, що сьогодні в умовах війни маємо робити над собою зусилля для того, щоб бути українками й українцями, тому я сприймаю те, що є різні люди з різним досвідом володіння української мовою, але, якщо це сфера обслуговування, то вона має бути українською», – каже Наталя.
«Чесно, ні разу. В який магазин приходжу завжди зі мною спілкуються українською мовою і ніяких порушень не було. Мені було б одразу не приємно, сказав би: можна, будь ласка, державною, якщо ні – до побачення», – говорить Назар.
«Було, в торгівельній сфері. Негативно до такого ставлюся. Ну, робити зауваження – це ні до чого не призводить», – відповідає Олена.
«Ні, не стикався. Навіть якби обслуговували не українською, я б був не проти. Це ймовірніше, не вплинуло на мою думку щодо людини, скажімо так», – вважає Ярослав.
«З порушенням так, стикалася. В крамницях буває. Ну те, що на вулицях скрізь, то це зрозуміло. В лікарні стикалась. Якби в мене серце не було хворе, то я б всіх на місце ставила, чесно кажучи. А так, якщо можу зауваження зробити, то роблю», – каже Ірина.
«Ні. (журналіст: А якби трапилась така ситуація, як би ви відреагували?) нормально, я нейтрально до цього відношуся, тому я думаю, що нормально. Обслуговування взагалі повинно проводитися українською вважаю, але все ж таки я б не звернула на це увагу», – говорить Ірма.
«Бачте, яке переміщення велике, кого якою мовою батьки навчили, на такій і говорять. Треба, щоб знали українську мову, треба, щоб вивчали її й плекаймо нашу мову, вона заслуговує того, щоб бути державною мовою», – розповідає Раїса.
Нагадаємо, на виконання рекомендацій постійної комісії з соціально-гуманітарних питань Житомирської міської ради 6 січня 2025 року секретар міськради Галина Шиманська підписала розпорядження про створення робочої групи, яка має написати Програму розвитку та функціонування української мови у громаді на 2025-2027 роки.
Як повідомляв Житомир.info, станом на 25 жовтня 2024 року Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови в Україні склав 216 протоколів за порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у 1,7 раза більше, ніж за 2023 рік.