Новини компаній

УЗД черевної порожнини: коли призначається та навіщо потрібне?

15 January 2025, 14:31

Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини (УЗД ОЧП) — це метод інструментальної діагностики, який дозволяє візуалізувати (вивести на екран зображення) внутрішніх структур тіла з використанням високочастотних звукових хвиль. УЗД черевної порожнини у Дніпрі проводиться у медичному центрі «ОН Клінік Дніпро».

Які органи дивляться на УЗД черевної порожнини?

УЗД черевної порожнини дозволяє перевірити жовчний міхур, провести діагностику підшлункової залози та перевірити печінку. УЗД також включає огляд селезінки та нирок. Окрім цього, в УЗД може входити огляд кровоносних судин у черевній порожнині.

Що покаже УЗД ОЧП?

Ультразвукове дослідження дозволяє виявити відхилення від нормальних анатомічних розмірів, форм і розташування органів черевної порожнини. Інші патології, які показує УЗД ОЧП:

  • запалення (наприклад, УЗД підшлункової залози проводиться при підозрі на панкреатит);
  • конкременти (каміння);
  • новоутворення (наприклад, кісти);
  • абсцеси.

Також УЗД ОЧП показує зміни у структурі тканин. Наприклад, ультразвукова діагностика печінки може виявити ознаки цирозу або жирового гепатозу.

За яких симптомів потрібно пройти УЗД черевної порожнини?

Ультразвукове дослідження може призначатися при погіршенні симптомів, які виникають внаслідок вроджених патологій черевної порожнини. Інші показання для УЗД черевної порожнини можуть включати:

  • біль у животі або підребер’ї, що може поширюватися на спину;
  • нудоту, блювання;
  • підвищене газоутворення, дискомфорт у животі, які можуть посилюватися під час або після їди;
  • контроль перебігу або оцінка результатів лікування раніше виявлених захворювань органів черевної порожнини (наприклад, каменів у нирках або панкреатиту).

УЗД також може проводитися за підозри на травми органів черевної порожнини. Для ультразвукового обстеження відсутні вікові протипоказання.

Як підготуватися до ультразвукового дослідження черевної порожнини?

Метою підготовки до УЗД ОЧП є підвищення інформативності обстеження та уникнення діагностичних помилок. Підготовка до УЗД черевної порожнини включає:

  • утримання від їжі протягом шести-восьми годин перед УЗД черевної порожнини (це дозволяє очистити кишечник і запобігти скупченню газів у животі, які можуть вплинути на результати). Пити воду перед УЗД черевної порожнини також не дозволяється;
  • коригування схем приймання медикаментів (за рекомендацією лікаря);
  • дотримання дієти перед УЗД черевної порожнини (за добу до обстеження рекомендується припинити вживання сирих фруктів, овочів, кисломолочних, кондитерських, хлібобулочних виробів, а також напоїв із вуглекислотою, які можуть спричинити підвищене газоутворення).

Також не слід палити щонайменше шість годин перед УЗД черевної порожнини. Чистити зуби перед УЗД черевної порожнини не забороняється, оскільки гігієна ротової порожнини не впливає на результати дослідження. Жінкам можна робити УЗД черевної порожнини під час місячних, тому що менструація не спричиняє змін у структурі та функціях ОЧП.

При підготовці до УЗД черевної порожнини в другій половині дня не потрібно голодувати цілу добу. Дозволяється легкий сніданок за умови дотримання шестигодинного інтервалу після останнього приймання їжі.

Етапи проведення УЗД черевної порожнини в «ОН Клінік Дніпро»

Перед обстеженням пацієнт роздягається до поясу зверху та лягає на спину. Етапи проведення УЗД у Дніпрі:

  1. Нанесення гелю, який покращує проходження звукових хвиль, на шкіру.
  2. Повільне переміщення ультразвукового датчика по шкірі.
  3. Вивчення зображень, які передаються на екран, фіксація патологій (у разі їх виявлення).
  4. Видалення залишків гелю зі шкіри.

Під час проведення тесту лікар може попросити пацієнта повернутися на бік або затримати подих на кілька секунд. Тривалість УЗД черевної порожнини в середньому становить близько 30 хвилин.

Як часто можна робити УЗД ОЧП?

УЗД ОЧП — це безпечне та точне дослідження. На відміну від рентгену, під час ультразвукової діагностики не використовується випромінювання. Ультразвук не спричиняє побічних ефектів, тому обмеження, що стосуються частоти виконання УЗД ОЧП, відсутні (обстеження може проводиться у будь-який час).

Результати ультразвукового дослідження не є підставою для самолікування. Курс терапії за потреби призначає лікар.

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: УЗД  
Матеріали по темі