До ковідного періоду та повномасштабної війни серед усіх пацієнток з раком шийки матки хворобу на останніх стадіях діагностували у 27% жінок. Зараз ситуація погіршилась – у майже 44% пацієнток рак виявляють в занедбаному стані.
Про це 17 січня повідомили в Житомирському обласному онколиспансері.
“У майже кожної третьої пацієнтки, в якої діагностовано рак шийки матки, захворювання знаходилось на пізніх стадіях”, - розповіла лікарка-онкогінекологиня Житомирського обласного онкодиспансеру Олена Мордюк.
У 2024 році на обліку Житомирського обласного онкодиспансеру перебувало 2571 пацієнтка з раком шийки матки. Минулого року було виявлено 133 нові випадки захворювання, з них на пізніх стадіях захворювання 42 випадки. Рак шийки матки у 2024 році забрав життя 53 жінок.
Фахівець зазначила, що, хоч динаміка захворюваності на рак шийки матки залишаться стабільною, тобто суттєвого зростання немає, проте кількість випадків виявлення онкопатологій в занедбаному стані більшає.
«До ковідного періоду та повномасштабної війни серед усіх пацієнток з раком шийки матки хворобу на останніх стадіях діагностували у 27% жінок. Зараз ситуація погіршилась – у майже 44% пацієнток рак виявляють в занедбаному стані. Це стається через те, що хвороба не має симптомів на ранніх стадіях, вони з’являються лише тоді, коли рак прогресує і вже важче піддається лікуванню. Тобто зараз головна проблема – це занедбаність, коли жінки вчасно не звертаються до лікарів», - розповіла лікарка.
Олена Мордюк відмічає, що рак шийки матки все частіше виявляють у досить молодих жінок. У вікових категоріях пацієнток 30-44 років захворюваність на цей вид раку знаходиться на другому місці після раку молочної залози. У віковій категоріях 18-29 років хвороба посідає перше місце в структурі смертності.
«Головною причиною виникнення раку шийки матки є вірус папіломи людини, який поширюється переважно під час статевого контакту. І те, що рак шийки матки молодшає пов’язано, в першу чергу, з тим, що жінки досить рано починають статеве життя - до 18 років. Це збільшує ризики захворіти на онкологію вдвічі. До факторів ризику відноситься й велика кількість партнерів, через це ризики зростають майже втричі. Окрім цього інфекції, що передаються статевим шляхом, паління, а також тривалий прийом контрацептивів жінками-носіями вірусу папіломи теж відноситься до факторів ризику. Все це спричиняє низьку опірність до вірусу папіломи. І там, де вірус міг зникнути самостійно завдяки здоровому імунітету молодого організму жінки, то зараз через ці ризики рак діагностують у досить ранньому віці», - розповіла онкогінекологиня.
Олена Мордюк відмічає, що раку шийки матки передує передраковий стан. Щоби його виявити, жінкам необхідно регулярно відвідувати гінеколога та проходити профілактичні обстеження - скринінг. Зокрема, пацієнткам віком 21 – 24 роки важливо робити цитологічне дослідження як мінімум один раз на три роки, а пацієнткам від 25 до 65 років необхідно раз на 5 років проходити відповідне обстеження на наявність вірусу папіломи. Завдяки профілактичним оглядам рак можна вчасно знайти, діагностувати, попередити і пролікувати без втрати шийки матки.
Лікарка наголошує не тільки на необхідності відвідувати регулярно гінеколога, а й не забувати про здоровий спосіб життя, зокрема, це відмова від паління, збалансоване харчування, дотримання гігієни статевого життя, використання бар’єрної контрацепції (презервативів) для попередження передачі статевих інфекцій та ВІЛ під час кожного статевого акту та обмеження кількості сексуальних партнерів.
Нагадаємо, у житомирській поліклініці на сучасному цифровому апараті щодня перевіряють пацієнтів на рак молочної залози: статистика за 2024 рік та поради від лікаря у відеосюжеті від 8 січня 2025.
Як повідомляв Житомир.info, станом на квітень 2024 року в Житомирській області виявлено 706 нових випадків захворювання на онкопатологію, від раку помер 291 пацієнт.